Anne Olmak İçin En İdeal Yaş

Uzmanlar anne adayları için en uygun yaşın 20 ile 35 yaş arası olduğunu belirterek, ileri yaşlarda anne olmak isteyip normal yollarla anne olamayan kadınların, ortalama 35 yaşını geçtikten sonra yumurta sayılarının hızla azalması veya yumurta kalitesinin de bozulması nedeniyle tüp bebekte de gebelik oranının 20 yaşlara nazaran daha az olduğunu belirttiler.

Bir kız bebeği annesinden doğduğu andan itibaren yumurtalıklarında ilerde onu anne olmasını sağlayacak olan 100 bin ile 150 bin arasında yumurta taşır. Bu yumurta sayısı ergenlik dönemi ile birlikte her ay ortalama olarak 50 adedi vücut tarafından harcanır. Bununla birlikte vücudun anatomisi gereği harcanan bu 50 adet yumurta var olan yumurtalar arasından en kalitelileri seçilerek harcanır.

Bu nedenle ergenlik çağına erişen her kadın bir anne adayıdır. Ancak bilimsel araştırmalar neticesinde anne olma yaşının 20 yaşından sonra yaşanan gebeliklerde daha olumlu sonuçlar alındığı kanıtlanmıştır. Dikkat edilmesi gereken bir hususta 20 yaş öncesi gebeliklerde oluşabilecek risklerdir. Erken yaşlarda yaşanan gebelikler düşük riski ve anne adayında başka sorunlara neden olabilmektedir.

Fizyolojik Olarak En İdeal Anne Olma Yaşı Kaçtır?

Uzmanlara göre anne olmak için ideal yaş olan 20 yaşı bir temel taş olarak tüm anne adaylarına tavsiye edilmektedir. 20 yaş anne adayının kemik gelişimi ve psikolojik olarak kısmen de olsa belli bir olgunluk seviyesine ulaşmasında önemli bir basamaktır. Üst sınır olarak da 35 yaşını sınır kabul eden uzmanlar bunu da doğum sırasında oluşabilecek sorunları minumuma indirmek için tavsiye etmektedir. Ayrıca 35 yaşına kadar kaliteli yumurtalarını harcamış olan bir anne adayının kalan yumurtaları öncekiler kadar kalite olmadığı için genetik ve fizyolojik sorunların bebekte görülme olasılığı daha da artmaktadır.

İdeal yaş 25-30 arası densede bazen uzmanları şaşırtacak doğumlarda meydana geliyor. Bunun en yakın örneğini çok kısa süre önce yaşadık. Michael Jackson’ın kız kardeşi Janet Jackson, Katarlı milyarder eşi Wissam Al Manna’dan ilk bebeğini dün dünyaya getirdi.Janet Jackson 50 yaşında ilk kez anne oldu. Janet stressiz ve sağlıklı bir doğum gerçekleştiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Erken Ve Geç Anne Olmak

Erken yaşlarda anne olmak anne adayının sahip olduğu enerjisi ve sorunlar yerine keyif verici noktalara odaklanmasına yardımcı olduğu için avantajlı sayılabilir. Ancak hayat deneyimi bu yaşlarda yeterince olmadığı için pek çok sorun karşısında bıkkınlık yaşamalarına neden olabilir.

Geç anne olan kadınlar için doğum sürecine kadar hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılar ve doğumla sonra değişen hayat düzeni anne adayları için oldukça büyük bir psikolojik yıkıma neden olabilmektedir.

Geç anne olan birisi bu sorunları hayatta kazandığı tecrübeler sayesinde kolaylıkla atlatabilecek güce sahiptir. Geç anne olmanın bir diyer dezavantajı ise azalan enerji çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda kuşak çatışmalarına neden olabilir.

Erken yaşta anne olan pek çok kişinin dilinden düşürmediği klişe bir söz olan “şimdiki aklım olsa “ sözü çok daha bilinçli bir çocuk yetiştirme isteğinden kaynaklanmaktadır. Tüm bunlara hesaba katıldığında yaşantınız size neder bilmiyorum ama bana göre anne olmak için en olgun dönem olan 25 – 30 yaş aralığı anne olmak için en uygun yaş zamandır diye düşünüyorum.

Anne Olmak İçin En İdeal Yaş” için bir yorum

  • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:03
    Permalink

    Çok teşekkür ederim. Oldukça faydalı bir yazı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*