Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve Besinler

Anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir? Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artıran en önemli parametre annenin bebeğini sıklıkla emzirmesidir. Ve aynı zamanda sıvı içeriği yüksek olan besinleri ve su gibi içecekleri beslenmesinde çok fazla yer vermesi gerekmektedir. Annelerin bebeklerini sıklıkla emzirebilmesi, bebeğin karnını doyurabimesi için yaklaşık 3,5 litre sıvı alması gerekiyor. Bu sıvıyı ilk başlarda sudan karşılayabilir. Ama onun dışında süt artırıcı olarak komposto, hoşaf, şerbet, bunlar şekersiz olursa tabi daha iyi olur ayran , süt, kefir gibi içeceklerde annelerin bu dönemde tercih edebilecekleri sıvı alternatif içecekleri arasında yer alır.

Anneler bu dönemde özellikle ilk aylarda gebelikte aldığı kilolardan kurtulmak için katı diyetler yapmamalıdır. Katı diyetler yaptıkları dönemde sütün volümü ve kalitesi azalmaktadır. Sütün volümünü (miktarını) artıracak parametreler dışında sütün kalitesini artırmaya özen göstermek lazım. Çünkü burada yumurtalı besinler, etli gıdalar, etli sebzeli yemekler gibi kuru baklagiller gibi gıdalar kaliteli bir öğün içermektedir ve dolayısıyla anne sütünün kalitesini artıracak içeriğe sahiptir.

Yine yağlı tohumlar ceviz, fındık, badem gibi besinlerde süt yapan yiyecekler arasında anne sütünü artıran ve kalitesini artırmada çok önemli yağ ve asit içeriğine sahip besinlerdir.

Annelerin bu dönemde enerji ihtiyacı artmaktadır. Enerji içeriği yüksek olan karbonhidratlı gıdalarada özellikle ağarlık vermesi gerekir. Bunu kahvaltıda, öğle ve akşam yemeğinde ilk başta ekmek olarak tercih edebilirler. Fakat bunun dışında bulgur pilavı, makarna, pirinç pilavı yine börek ve hamurişi gıdalarda karbonhidrat kaynağı olarak tüketilebilir. Ama burada dikkat edilecek nokta bunların tüketim sıklığı ve porsiyon miktarıdır.

Anne sütünü artırmada özellikle sıvı içeriği yüksek besinler ve  yiyeceklere ağırlık vermek gerekmektedir. Burada sebze ve meyveler %85 %90 su içeriğine sahip gıdalardır. Salatalar sebze yemekleri öğünlerin vazgeçilmezi  olmalıdır. Yine ara öğünlerde çiğ meyve veya meyve ile yapılacak kompostolarda anne sütünün volümünü (miktarını) artıracak besinler arasındadır. Anne sütünü artıracak bitki çaylarıda mutlaka doktor kontrolünde günde üç defa alınması uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*