Ayvanın Sağlığa Şaşırtıcı Faydaları

Ayvanın faydaları  nelerdir? Ayva nerelerde ve hangi iklim koşullarında yetişir?  Ayva hangi mevsimde yetişir?

Meyveler sağlıklı bir diyetin önemli parçasıdır. Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu hayati öneme sahip besinleri meyvelerden almaktadır. Ayva besin değeri oldukça yüksek, sağlığa faydaları oldukça fazla olan meyvelerden biridir. Güneybatı Asya’nın ılıman sıcak bölgelerinde yetişen ayva ülkemizde de oldukça fazla üretime sahiptir. Ayva sonbahar Kış sezonu bir meyvedir. Olgun zamanı, sarı renkli Altın renginde ve armuta benzerliği ile dikkat çekmektedir. Olgunlaşmadığında acı bir tadı vardır. Yumuşak ve sulu ayvalar, genellikle reçel ve jöle yapmak için kullanılır. Ayrıca kompostoda yapılır.
Ayva hazar denizi kıyısında çağımızıdan 4000 yıl önce yetiştirilmiştir. Yunanlılar, ayvayı bal ile doldurarak yerlerdi. Ayrıca Romalılar, bu harika meyveyi parfümeride kullanırlardı. Yunanistan’da, ayvanın kötü etkiler bıraktığına inanılırdı. Aşk ve bereket sembolü olarak kabul edilirdi. Evlilik törenleri içinde kullanılmıştır.

#Ayva Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Çoğu meyve gibi, ayva A, B ve C gibi lif ve mineraller potasyum, bakır, selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve Magnezyum Vitamini gibi besin bakımından zengindir. Yağ oranı düşükdür. Zengin bir kaynağıdır Anti-enflamatuar özellikleri açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini iltihabi, Hepatit ve AIDS tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca anti-Alerjik özelliklere sahiptir. Ayrıca Alerjisi olanlar için gıda ürünlerinin imalatında kullanılır.

2. Kilo kaybı için iyi gelir:

Ayva meyvesi lif açısından zengin ama kalorisi düşükdür. Taze çiğ ayva meyvesi 100 gram Porsiyonda sadece 57 kalori içerir. Ayrıca doymuş yağ, sodyum ve kolesterol düşükdür. Tüm bu özellikler, kilo kaybı ve Genel sağlık için harika bir seçimdir.

3. Ayva suyu da mide ülseri olan kişiler için oldukça yararlıdır. Sindirim sistemi yatıştırır ülser tedavisinde yardımcı olur.

4. Ayva sabah uyandığında mide bulantısı çekenler için etkili bir çözümdür. Mide rahatsızlıkları tedavisinde oldukça başarılıdır. Bal ile karışık alındığında, ishal, kabızlık, bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Ayva şurubu hemoroid tedavisi için kullanılır.

5. Antioksidan faydaları: Bu meyvenin Poli-fenolik Bileşiklerin varlığı nedeniyle inanılmaz antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar vücutta serbest radikaller ile mücadele eder. Yaşlanma sürecini yavaşlatır, kalp hastalığı ve inmeyi önler

6. Mide Bulantısı ve kusma Tedavisinde

Haşlanmış ya da pişmiş ayva yendiğinde mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. İyi bir idrar söktürücüdür.

7. Anti viral özellikleri:

Araştırmalar ayvanın anti viral özellikleri bakımından zengin olduğunu göstermiştir. Soğuk algınlığı, viral patojenlere karşı korumaya yardımcı olur.

8. Kan basıncını kontrol altında tutmak

potasyum açısından zengin olan meyve yüksek kan basıncını düşürmede yardımcı olur.

9. Kolesterolü düşürür

Ayva meyvesi düzenli tüketildiğinde LDL veya kötü kolesterol düşürür. Kalp sağlığında olduğunca faydalıdır.

10– Ayvanın Anti-kanser özellikleri

Avya Antioksidan özellikleri ile serbest radikallere karşı mücadele ve kötü huylu kanser hücrelerini yok etmek için birebirdir.

11. Stresiazaltır. zihni sakinleştirir.

12. Göz hastalıklarına iyi gelir

Çin’de, ayva ıslatılmış ve haşlanmış tohumları bir jöle yaparak,  gözler, mukoza sorunları, boyun ağrısı ve iltihabı rahatlatmak için kullanılır.

14. Ayva tohumu ve Yağı faydaları:

Ayva çekirdeği boğaz rahatsızlıklarında etkilidir. Yağı terlemeyi önler, kalbi güçlendirir ve karaciğer ve mideyi kuvvetlendirir.

15. Ayva suyu kardiyo vasküler hastalıklar, Solunum Hastalıkları, anemi ve Astım tedavisinde yararlıdır.

Ayvanın diğer faydaları:
Düzenli tüketimi de, tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliği tedavisinde yardımcı olabilir. Tüm diğer meyveler gibi ayva da normal diyet için etkili bir formüldür.

Hiç ayva meyvesi yedin mi? Hoşuna gitti mi? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*