Bebeklerde Grip Nasıl Geçer

Bebeklerde grip, soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıklar nasıl geçer? Bebeğim grip oldu ne yapmalıyım ne vermeliyim? Bu soruları birazdan yanıtlayacağız fakat öncelikle gribi biraz anlatalım.

Grip hastalığı, A, B, C virüslerinin  yol açtığı akut solunum yolu hastalığıdır. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülebilmektedir. Grip , nezle genellikle sonbahar ve kış aylarında görülmektedir.

#Grip rahatsızlığının bebeklerde yaşanması durumunda neler yapılı? Bebeklerde grip nasıl tedavi edilir? Bebeklerde grip nasıl geçer?

Bebekler enfeksiyon açısından her türlü saldırıya açıktır. Bağışıklık sistemini henüz tam anlamıyla gelişmediği için virüslerin vücuda yayılmasıda çok kolaydır. Bebeklerde grip vakalarının çoğu için, B Virüsü sorumludur. B Virüsü genellikle insanlarda görülmektedir. B virüsü en çok bebek ve çocukları etkiler. Bu virüs mide-bağırsak bozukluklarına yol açmaktadır.

Grip Nasıl Anlaşılır
bebeklerde-grip-nasil-gecer

Grip Virüsü son derece bulaşıcıdır. (Öksürük, Konuşma, Hapşırma) en küçük damlacıklar yoluyla bulaşır ve hava ile derinden hızla yayılır solunum yolu ile bulaşır.
Grip yaklaşık 5 gün, çocuklarıda 7 güne kadar sürmektedir.

Grip Virüsü enfeksiyonu normal bir grip gibi kendini gösterir. (Nezle), öksürük, ses kısıklığı, boyun ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı, bacaklarda ve baş ağrısı ile kendini gösterir.

Bebeklerde Grip – Nezle
bebeklerde-grip-nezle

Bebeklerde grip şikayetleri özellikle sık ağlama ve çığlık ile kendini gösteriyor. Gripten etkilenen bebekler çok huzursuz olurlar. Genellikle iştahını kaybeder.

Bebekler için hayatı tehdit edilebilecek Bir Grip Virüsünün diğer belirtileri ilk olarak, ateşlenmedir. (38.5° C’den fazla) ani başlangıçlı ateş.
Grip ve nezlede ilk 48 saat süresince yüksek ateşle kendini göstermektedir. Bu durumda bebeğin kıyafetlerini mümkün olduğunca ince giydirmeli ve ılık bir banyo yaptırılmalıdır. Bebek aşırı huzursuz ve ateşi de 38°C’ yi geçtiyse ateş düşürücü ilaç verilebilir. 2 aydan küçük bebeklerde ateş düşürücü ilaçlar vermekten kaçınılmalı ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Ateş düşürücüler, doktorun tavsiye ettiği sıklıkta ve dozda verilmelidir.

Buna ek olarak, Çocuklarda Grip belirtileri, Bulantı, ishal, Kusma yaşanabilir. Sonuç olarak, su, besin maddeleri ve elektrolitler açısınadan önemli kayıp yaşanmakta bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.

#Bebeklerde grip nasıl geçer

Bebekler için en iyi besin tartışmasız anne sütüdür. Emziren annelerin bebekleri grip virüsü atmada diğer bebeklere nazaran daha şanslıdırlar. Çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Antikor hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse şöyle açıklayabiliriz. ANTİKOR NEDİR: Vücudumuzda hastalıklara neden olan etkenleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı maddeye antikor denilmektedir.

Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek gribin vucuttaki şiddetini düşürür. Ve bebek bundan daha az etkilenir.

Eğer bebeğinizde burun akıntısı ile beraber öksürüğüde var ise bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Bu sebeple emziren anneler bebeklerini daha sık emzirmeli, eğer bebeğiniz 4 aylık olmuş ise ek gıdalarada başlamışsınızdır. Bu durumda sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylarda verebilirsiniz.

Bebeklerde burun akıntısı için ne yapılmalı
bebeklerde-burun-akintisi

Grip nezlede yaşanan rutin rahatsızlık burun akıntısı na bağlı burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı bebeğinizin nefes almasını zorlaştıracak ve onu huzursuz edecektir. Bu durum da beslenmeden 15-20 dakika önce serum fizyoloji uygulanması bebeğin rahat nefes almasına yardımcı olacaktır. (serum fizyoloji küçük tüpler halinde çok pahalıya satılıyor (25-30 tl) bunun yerine eczaneden cam şişede satılanlar var 3-4 TL civarında ondan kullanın). (1 yaşından küçük bebeklerde damla kullanılması önerilmez. )

Bebeğin bulunduğu odanın ısısı da normal olmamalıdır. Bebekler için ideal oda sıcaklığı 21-24 derece olmalıdır.

Eğer bebeğiniz hırıltılı ve sık nefes alıyorsa, nefes almada zorluk, renginde solma, sıvı almayı reddetme ve yüksek ateş görülüyorsa mutlaka vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Grip Enfeksiyonuna Karşı Korunma

gribe-karsi-korunma

Grip aşısı ile bu hastalığa karşı en etkili koruma sağlanır. Tercihen Ekim ve Kasım aylarında yapılmalıdır.  Grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmamaktadır.
Temel hijyen kurallarına uymak grip enfeksiyon riskini azaltmak için düşünülmelidir:
Grip olan birinin Öksürük veya Hapşırmada virüsü dağıtmamak içinmaske kullanması
Düzenli olaralak ellerinizi iyice yıkayın, özellikle Eve dönüşlerde.
Mendilleri bir kez kullanın
Çocuğunuza, Uygun giysiler içinde temiz havada hareket etme fırsatı verin
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok iyi yıkanmış taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
Özellikle C Vitamini, örneğin, turunçgiller, bağışıklık sistemini destekler. Süt ürünlerinde vitamini mukoza için iyidir.

#bebeklerde burun tıkanıklığı öksürük yaparmı , #bebeklerde grip belirtileri, #bebeklerde nezle burun tıkanıklığı , #bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*