Beyaz Lahananın Faydaları

Vitamin deposu beyaz lahananın faydalarını makalemizde de göreceksiniz saymakla bitiremiyeceğiz. Beyaz lahana içerdiği B, C ve E vitaminleri ile beraber ayrıca demir, potasyum ve magnezyum minarelleri içermektedir.

Beyaz lahana kanserden korumaya yaradığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz lahananın sağlıklı kilo verdirmeye de bir çok faydası var. Beyaz lahana ayrıca toksit maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Mevsiminde kurulan beyaz lahana turşusu ve sarmasınıda yiyerek bu lezzetin faydalarından mahrum kalmamak gerekiyor.

Beyaz Lahananın Faydaları

Beyaz lahana çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahip sebzedir

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kışın oluşabilecek hastalıklara ve kansere karşı güçlü bir savaşçı sebzedir. Beyaz lahana  obeziteye ve karaciğer yağlanmasına karşı da fayda sağlamaktadır. Diyet uzmanların sıklıkla önerdiği beyaz lahana, zayıflama diyetlerine tok tutucu ve toksinleri arındırıcı özelliği ile destek olmaktadır.

Bağırsak, mide ve akciğer kanserlerine karşı vücudu toksinlerden arındırarak korumaktadır. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar prostat kanserine karşı koruyuculuğunu ortaya koyuyor. Haftada iki gün beyaz lahana tüketmeye özen gösterin.

Beyaz Lahana C vitamini deposudur

Beyaz lahana çiğ olarak salatasını yapıp tüketildiğinde veya suyu içildiğinde özellikle idrar söktürücü, toksin atıcı özelliğinden faydalanmayı en üst düzeye çıkarmaktadır. Haftada iki gün yapraklarını sıcak suda haşlayarak suyunu içmek toksin atmada oldukça fayda sağlıyor. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan beyaz lahananın bu özelliğini kaybetmemesi için çok uzun süre pişirmeyin ve taze olarak tüketmeye özen gösterin.

Hazmı kolaylaştırıp Bağışıklığı güçlendiriyor

Beyaz lahana kükürt içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirip, kişiyi hastalıklara karşı koru altına alıp, iyileşme süresini maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Yine içeriğindeki kükürt sayesinde gastrit ve ülsere karşı da koruyor, hazmı kolaylaştırıyor.

Bağırsak sağlığını koruyor

Beyaz lahana içerdiği zengin lifler sayesinde mide ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyor, hem tok kalmayı hem de bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Sağlıklı bir sindirim ve boşaltım sistemi için beyaz lahana gibi lif açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin. Kabızlık çekenlerde sofralarında mutlaka beyaz lahanaya yer vermelidirler. Çiğ tüketimi bağırsak hareketlerinde daha etkili oluyor.

Kemikleri güçlendiriyor

Beyaz lahana için bulundurduğu potasyum, magnezyum ve kalsiyum  mineralleri sayesinde kemik ve kas sağlığını güçlendirmektedir. 30 yaşınıza kadar kemiklerde biriken kalsiyum ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskinizi azaltıyor. Yaşlılık döneminde de daha sağlıklı kemikler, ufak çarpma ve düşmelerde kemik kırılmalarını minumuma indirdiği gibi kemikleride güçlendiriyor.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Diyet Uzmanlarının söylediklerine göre beyaz lahana “100 gramında 25 kalori olması hasebiyle düşük kalorili sebzelerdendir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde iyi bir tercih. Salata, zeytinyağlı sebze yemeği ve çorba olarak tüketilebilir. Özellikle lahana çorbası olarak tüketimi hem sıvı atımı sağlıyor hem tok tutuyor hem de düşük kalori içeriği ile beyaz lahanayı diyetlerin vazgeçilmez tercihi yapıyor” diyor.

Göz sağlığını güçlendiriyor

İçeriğindeki beta-karoten A vitaminine dönüşerek göz sağlığına fayda vermektedir. A Vitamini gözleri güçlendirerek özellikle gece görme fonksiyonlarını artırıyor. Kısacası gözlerin yaşlanmasını engelliyor.

Akne oluşumunu engelliyor

Beyaz lahana kükürt içeriği sayesinde egzama ,sedef gibi cilt hastalıklarında iyileşme sürecine fayda sağlayarak, akne tedavisine destek olup, akne oluşumunuda engellemektedir.
Toksinleri atıcı etkisiyle birlikte, vücutta biriken zehirli toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak cilt güzelleşmesine destek sağlıyor.

Kalbi koruyor, kan basıncını düzenliyor

Potasyum içeriği sayesinde yüksek kan basıncına karşı da etkili olan beyaz lahana, yüksek tansiyonun zararlı etkilerine ve kalp damarlarının tıkanmasını engelleyerek kalp hastalıklarına karşı koruyor. Sahip olduğu mineralleri kaybetmemesi için pişirme suyunu dökmemeli, çorba olarak ya da suyunu içerek tüketmeli.

Toksinlerden arındırıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan “İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan beyaz lahananın selülit tedavinde bu rolü oldukça önemli. Düzenli olarak suyunu tüketmek ya da çiğ salata olarak tüketmeye önem vermek selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Yine kadınların adet dönemlerindeki hormonal kaynaklı ödemlerinde de lahana suyu ya da çorbasının tüketimi ödemin atılmasına fayda sağlayıp bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlar” diyor.

Pratik ve faydalı bir tarif ‘Beyaz lahana salatası’

Akşam yemeğini hafif yiyeceklerle geçiştirmek isteyenler için  beyaz lahana salatasını rahatlıkla tüketebilirle. İnce doğranmış küçük bir lahana içine 2 orta boy havuç rendesi, 1-2 diş sarımsak, maydanoz ve dereotu ile 2 su bardağı yoğurt ekleyerek lezzetli ve keyifli bir salata elde edebilirsiniz.

Beyaz lahana turşusu kurmanın tam zamanı

Beyaz laha bugünlerde mevsimi olduğu için çarşı pazarda bolca bulabileceğimiz sebzelerden. Tam mevsimi olan beyaz lahanayı evde kendimiz turşu kurarak antioksidan özelliğinden de bolca faydalanabiliriz. Turşusunu kurarken tuz yerine sirke kullanın. Fermantasyon sırasında kazanacağı probiyotik özelliği ile kış aylarında hastalıklara karşı iyi bir koruyucu. Probiyotikler bağırsak florasını güçlendirerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalıklara karşı korunmamızı sağlıyor. Eğer yemeğini ya da çiğ olarak tüketmeyi sevmiyorsanız lahana turşusu iyi bir tercih.

Beyaz Lahananın Faydaları” için bir yorum

  • Geri bildirim: Güler Küçük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*