Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları ve yararları konusuna geçmeden önce ceviz meyvesi hakkında bazı ilginç gerçekler vermek istiyorum. İnsanlığın bu meyve ile tanışması M. Ö. 7000 lere kadar gitmektedir. Dünya ceviz üretiminin üçte ikisi California’da olur.

Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış sağlığa oldukça iyi gelen ceviz, lezzetli oluşu, protein, lif ve omega 3 yağı bakımından oldukça zengin oluşu nedeniyle tüketilmesi oldukça çok önemli  bir meyvedir.

Ceviz meyvesinin tohumu proteinler (esansiyel yağ asitleri) Vücudun, karbonhidrat, vitamin ve mineraller gibi temel besin kaynaklarını önemli miktarda içermektedir.

#Cevizin faydaları nelerdir? Neden ceviz yemeliyiz?

* Vücutta kötü kolesterolü azalmada yardımcı olur.
* Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde ruh halini dengede tutar.
* Kanserin yayılmasını yavaşlatır.
* Beyin aktivitesini artıran omega-3 yağ asitleri içerir. İyot ve selenyum ile birleştiğinde Omega-3 yağ asitleri beynin optimum çalışmasını sağlar.

* Vücut direncini artırır.
* Kalp hastalıkları önlemeye yardımcı olur.
* Günlük 25gr ceviz tüketilmesi yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskini düşürür.
* Ceviz vücudun kemik sağlığı içinde oldukça önemlidir. İdrarla kalsiyum atılımını azaltarak kalsiyum emilimi ve birikimi artırır.

* Vücut metabolizmasını artırması ceviz tüketiminin sağlık faydalarından biridir. vücut için mineraller sağlar. Mangnezyum, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller de onlar tarafından sağlanır. Bu mineraller büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik faaliyetleride katkıda bulunurlar.

*Cevizde bulunan bileşenlerden bazılarının vücutta kanser hücrelerinin büyümesini kontrol etme yeteneği olduğu saptanmıştır. Bu bilimsel araştırma Portekiz Üniversitesinden Carvalho ve ark tarafından yapılmıştır (2010).

* Ceviz içinde bulunan polifenolik bileşikler ve fitokimyasal maddeler vücutta iltihap etkilerini azaltmaktadır. Bu bulgu, Akdeniz bölgesinde Papoutsi ve ark tarafından yapılan bir deney sonucu ortaya çıkmıştır (2008).

* ceviz yağda çözünen güçlü bir antioksidan olan E vitamini kaynağıdır. E vitamini doğada zararlı olan serbest radikallere karşı cildi korumaya yardımcı olur.

* İyi bir gece uykusu ister misiniz? Ceviz uykuyu düzenler. Akşam yemeğinde salatanın üzerine atacağınız biraz ceviz ile harika bir uyku çekebilirsiniz.

* Depresyon, stres, hiperaktivite, sinirlilik ve öfke nöbetleri ile mücadelede ceviz harika bir yardımcı besindir. Ceviz ile bir çocuğun omega Efa açığını telafi eder ve kendi ruh halini azaltır.

*Tip 2 diyabete karşı koruyucudur.

*Ceviz de yer alan doymuş ve doymamış yağ asitlerinin LDL (zararlı) kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürdüğünden dolayı kalp-damar hastalığı, felç ve kalp krizi riskini azaltır.*Cevizin raf ömrünü uzatmak için karanlık ve kuru bir yerde ceviz tutun. Eğer doğru bir şekilde saklandığı takdirde, ceviz birkaç ay boyunca oda sıcaklığında derin dondurucuda, buzdolabında bir yıl ya da 2 yıl saklanabilir.

#Ceviz Kaç Kalori ve Besin Değeri

ceviz-kac-kalori-besin-degeri

Besin Değerleri          100 gr.  –  1 Avuç
Karbonhidrat (g)         13.71          3.43
Protein (g)                    15.2            3.8
Yağ (g)                          65.21          16.3
Lif (g)                             6.7             1.68
Kolesterol (mg)             0                 0
Sodyum (mg)                 2                 0.5
Potasyum (mg)            441            110.25
Kalsiyum (mg)              98              24.5
Vitamin A (iu)               20                5
Vitamin C (mg)            1.7              0.43
Demir                            2.91            0.73

Sağlıklı uzun bir yaşam için cevizi; salata, sebze yemeği, meyve veya tatlıların üzerine ekleyerek hayatınızdan hiç eksik etmeyin.

Makale hoşunuza mı gitti? Aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*