Chia Tohumu Faydaları

Bu yazımızda yüzyıllar önceki uygarlıkların tükettiği, günümüzde ise yeni kıymeti bilinen Chia tohumu faydalarına değineceğiz. Chia tohumu özellikle yüksek besin içeriği ile faydalı bir gıda olarak kabul edilir.

Chia tohumu, antioksidanlar, proteinler, lif, vitamin ve mineraller açısından son derece zengindir. Chia tohumu Keten, brokoli ve ıspanak gibi sebzelerden 4 Kat daha fazla demir, 5 Kat daha fazla Kalsiyum , 15 Kat daha fazla Magnezyum, ve 4 Kat daha fazla lif içerir. Aynı zamanda  somondan 10 Kat daha fazla Omega-3 ve antioksidanlar içermektedir.

Ayrıca, Chia tohumu ve B Vitamini, potasyum, bor, çinko, folik asit ve önemli amino asitler içerir. Beslenme Bilimi Araştırma Enstitüsü (Massachusetts, ABD), Chia tohumu ile lgili bit araştırmasına göre, felç ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı bir gıdadır demiştir. Ayrıca araştırma, Chia tohumlarının kan şekeri seviyesini ve  kan şekerini düzenlemekte olduğunu ortaya koymuştur.

Chia tohumunu, binlerce yıl önce Meksika yerlileri tüketiyorları. Amerikalılar, savaşlar ve uzun yürüyüşler için, atıştırmalıklar ve enerji verici olarak alıyorları. Aztekler ve Mayalar zamanında da önemli bir gıda kaynağı olarak tüketilmiştir.

#Chia tohumu faydaları

Bağırsak hareketlerini teşvik eder ve uzun süreli tokluk sağlar.
(15 gram) bir Porsiyon

iki yemek kaşığı Chia tohumu B1 vitaminin günlük gereksinimin yaklaşık %11’ini karşılar.

iki yemek kaşığı Chia tohumu B3 vitaminin günlük gereksinimin yaklaşık %18 karşılar. B3 vitamini sinir sistemi ve bağ dokusunu güçlendirmeye yardımcı olur ve güzel, sağlıklı bir cilt sağlar.

İki yemek kaşığı Chia tohumu, cilt ve saç, sinir hücreleri ve bağışıklık sistemi için yararlı ve koruyucu olan E vitamini, ailesinden antioksidanlar günlük ihtiyacının yaklaşık üçte birine karşılık gelir.

Kalsiyum: Bir çorba kaşığı Chia tohumunda bir bardak sütdeki Kalsiyum içeriği aşan kalsiyum vardır. Kalsiyum, iskelet yapısı, kan pıhtılaşması, sinir uyarılarının iletimi ve enerji metabolizması için önemlidir.

2 yemek kaşığı Chia tohumunda çiğ ıspanağın neredeyse 3 katı demir içermektedir. Chia tohumu Demir açısından da oldukça zengindir.

Ayrıca Chia tohumu, önemli derecede potasyum, Bakır, Magnezyum, fosfor, Çinko içermekte vücut için çok faydalı bir besin kaynağıdır.

#Düzenli Chia tohumları yemek için sebep

* Chia Tohumları içerdiği çözünür lif şeker karbonhidrat yıkımını yavaşlatmak ve böylece uzun süreli enerji sağlamak için kan şekeri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu etki sporcular ve şeker hastaları için ya da her ikisi de olabilir. Sporda dayanıklılık performansını artırır ve tatlı ya da önemsiz bir gıda özlemini önemli ölçüde azaltır.

* Nötr tadı sayesinde, karışık yiyecek için uygulanabilir. Gıda doygunluk etkisini artırabilir ve dolaylı olarak da kilo kaybına yardımcı olabilir.

* Diğer tohum veya tahılllardan iki kat daha fazla protein sağlar. Chia tohumunda amino asitleri bol miktarda bulunur.

* Chia tohumları gluten içermez. Böylece, gluten intoleransı olanlar ve  protein açısından zengin tahıl arayanlar için iyi bir alternatiftir.

* Chia tohumu sindirime yardımcı olur. Ayrıca herhangi bir istenmeyen yan etkileri olmadan mide ekşimesini azaltabilir.

* Chia tohumlarını yemeden emmek, vücutta su dengesini korumak için yardımcı olabilir.

Hiç Chia tohumu yedin mi? Hoşuna gitti mi? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*