Çocuğumun karnesi kötü gelirse ne yapmalıyım?

Çocuğumun karnesi kötü gelirse ne yapmalıyım? Karnesi Zayıf Olan Öğrenciye Nasıl Davranılmalı? Yarıyıl tatili için uzmanlardan kötü karne uyarısı geldi.
Psikolog Fehime Hamaloğlu, anne ve babalara çok önemli tavsiyeler. Yarı tatili öncesi bu uyarılar ebeveyinlere çok yardımcı olacak. Karnede zayıf not, ödül-ceza yöntemi ve anne-babanın sergilemesi gereken tutum ve davranışar hakkında olan bu yazamızı sonuna kadar okumalısınız.

Karde günü iyice yaklaştı. Hem öğrenciler hemde anne bababaları bir heyecan sardı. Kimi zaman bu bekleyiş karnesi iyi notlarla dolu çocuk için mutlu sonla bitse de kimi zaman tam tersi olabiliyor. Uzmanlara göre bu dönemde çocukların telaşını azaltıp, Karnedeki yüksek notların ve düşük notların sebeplerini araştırılıp doğru değerlendirerek yerinde tepki verilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Bu hususta da en önemli görev hiç kuşkusuz velilere düşüyor.

ZAYIF KARNEDE ANNE VE BABANIN DA PAYI VAR

Karneyi sadece çocuğun derslerin aldığı notlar olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir. Çocuklar arasında hep bir çekişme ile geçen günlere velilerde katılırlar. Aileler yüksek notlu karneyle karşılaştıklarında ‘Kimin oğlu/kızı’ diyerek kendilerini araya katıp övmeyi pek severler. Fakat tam tersi bir durum olduğunda yani notlar kötüyse kendilerini araya katmayıp başarısızlığın tek sorumlusu olarak sadece çocuklarını görürler. Oysaki o karne notları sadece çocuğa değil aynı zamanda anne babaya da verilmiştir. Çocuğun karnesi iyi olsun kötü olsun hiç fark etmez, siz sevginizi evladınızdan eksik etmeyin ve değer verdiğinizi hissettirmeye bakın.

KÖTÜ KARNEDE İLK ÖNCE KENDİNİZİ SORGULAYIN

Kötü karneyle karşılan anne ve babalar öncelikli olarak, ‘Çocuğum bu notları aldığında, onun için ben ne yaptım?’, ‘Yeteri kadar evladımla ilgilenebildim mi?’ ‘Bana ihtiyacı vardı da ben mi fark edemedim?’ gibi soruları kendinize sorun. Bu soruları samimiyetle cevapladığınız zaman notları sorgulamaya başlayın. Onu da çocuğumuzu suçlayarak değil, notların neden kötü olduğunu sorgulayarak yapın ve nasıl düzeltebilirim konusunda çözüm düşünün.

ÖDÜL-CEZA YÖNTEMİ DOĞRU DEĞİL

Bilinenin aksine iyi karneleri ödüllendirip, kötü karneleri cezalandırmak çok yanlış bir yöntemdir. Eve iyi karneyle gelen çocukları tabii ki övmeliyiz fakat bunu yaparken de aşırıya kaçmamak dozunu ayarlamak gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken çocuğunuz, derslerini ‘övmeniz’ için değil, sorumluluk sahibi olduğunun bilinciyle kendi hayatı için bunu yapması gerektiğini anlayarak çalışmalı. Ceza kesinlikle verilmemeli. Bunun yerine zayıf olan derslerin üzerine daha çok gidilmeli. Nerde hata yapıldığı tesbit edilmelidir.


ASLA KIYASLAMA YAPMAYIN

Karneler kesinlikle başkalarının karneleriyle kıyaslanmamalı. Her çocuk farklıdır. Her çocuğun ilgi duyduğu alanlar ve bu alanlardaki başarısı da farklıdır.

DERSLERE BERABER ZAMAN AYIRIN

Karneler alındı defter kitaplarda çocukla beraber tatilemi çıkıyor. Tatil olunca, kitaplar ve defterler tamamen raflara kaldırılıyor. Ebeveynler özelikle de zayıf not alınan derslerin üzerine biraz daha çok çalışılması gerektiğini belirterek, ‘Hadi canım, bak bu konuyu yeterince öğrenmemişsin, sen bu dersi daha çok daha iyi yapabilirsin. Ben bunu biliyorum ve birlikte çalışabiliriz’ diyerek ona güvendiğinizi hissettirin.


‘ARKADAŞ GİBİ ANNE-BABA’ AKIMINA KAPILMAYIN

Çocuğunuza kendinizi arkadaş gibi göstermeyin. Çocuğunuzun zaten çevresinde bir sürü arkadaşı var, onun arkadaştan çok anne ve babaya ihtiyacı var. Kontrolü çocuğunuza bırakarak rollerin karıştığı bir ortamda çocuk büyütmek uygun olmaz. Bunun için arkadaş gibi anne-baba akımına kapılmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*