Diş Fırçalama Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş fırçalama dişlerin bakımı için olmazsa olmazlardan bir etkendedir. Dişler fırçalanırken doğru ve yanlış yapılanlar nelerdir makalemizde bulabilirsiniz.

Diş fırçalama yaparken doğru bilinen yanlışlar

1- Diş fırçalama işlemine fırçanın ıslatılarak başlanması en önemli hatalaradn birtanesidir.
2- Fırçanın orta sertlikle olmayıp yumuşak olması
3- Fırçalam işleminin yeterince uzun tutulmayıp kısa yapılması (1 dakika ve daha az sürede fırçalama yapma)
4- Diş etlerimiz kanadığı için fırçalama yapmama en önemli hatalardan diğer birtanesi
5- Fırçalamanın alt ve üst çene bir arada iken yapılması
6- Diş arası temizliğinin yapılmaması. Günlük olarak bu işlemin yapılması çok çok önemlidir.
7- Fırçalamadan hemen sonra çok fazla çalkalama yapılması
8- Yemekten hemen sonra fırçalama işlemin yapılması. Yemek yedikten minumum 30 dk. sonra fırçalam işleme yapılmalıdır.

Doğru Diş Fırçalama

Doğru diş fırçalama sistemli bir şekilde yapılmalıdır. Fırçalama yapılırken alt ve üst çene ayrı ayrı, ağız hafifçe kapatılarak fırça hareketlerine yer sağlandıktan sonra en geri bölgeden fırçalamaya başlanmalıdır. Dişler birbiri ardı sıra önce ön yüzeyler, iç yüzeyler ve kesici kenarlar olmak üzere fırçalanmalıdır.

Fırçaya kılların yarısı dişte yarısı dişetinde olmak üzere hafif (yaklaşık 45 derecelik) bir eğim verilmeli, dişetini hafifçe beyazlatacak kadar belli bir basınç uygulanmalıdır. Basıncı abartmamak gerekir. Aksi takdirde diş etiniz zarar görebilir.

Fırça boyutları içinde kalan her bölge için, 10-15 kez minik dairesel hareketler yapılmalı ve daha sonra bir fırça boyu öne gidilerek ilerlenmelidir. Köpek dişleri köşe dişler olduğu için hem arka hem de ön dişlerle 2 yüzeyi de dahil edilerek fırçalanmalıdır.

Arka dişlerin damak ve dil tarafına bakan yüzeyleri yine aynı şekilde fırçaya hafif açı verilerek fırça kıllarının yarısı dişe yarısı dişetine gelecek şekilde, ön dişlerin arka yüzeyleri ise fırça dik tutularak yine minik dairesel hareket veya süpürme yaptırılacak şekilde dişetinden dişe doğru temizlenmelidir. Arka dişlere ait çiğneyici yüzeyler ise fırça ileri-geri ve sağa-sola doğru yatay eksende hareket ettirilerek fırçalama işlemi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*