Doğal Saç Bakımı

Bakımlı bir görünüm karşı tarafa her zaman iyi bir izlenim vermektedir. Şık bir elbise  iyi görünmek için ne kadar önemli ise bakımlı saçlar da bir o kadar önemlidir. Doğal saç bakımı için piyasada çok çeşitli saç bakım ürünleri vardır. Fakat bunların çoğu, tam olarak sağlıklı değildir. Her şeyden önemlisi cildi tahriş eden zararlı maddelerde içerir. Bu maddeler  saçı zamanla yıpratır ve güçsüz bırakırlar.

Evde hazırlanabilir doğal saç bakımı tavsiyeleri piyasada satılan saç bakım ürünlerine alternatif sunuyor. Aşağıdaki satırlarda, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiz basit yöntemlerle  doğal saç bakım önerileri yer almaktadır. Bu öneriler ile saçlarınıza bakım yaparak onları koruyabilir, derinlemesine besleyebilir ve daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

#Saç için Doğal Parlatıcı

Parlak saçlar, saçınızın iyi ve sağlıklı olduğunun bir ifadesidir. Aşağıdaki öneriler ile parlak saçlara kavuşmak nispeten daha kolay olabilir.

Sirke ile doğal saç bakım

Sirke ile saçı yıkamak saçınıza parlaklık sağlar.

Uygulama

Saçlarınızı yıkadıktan sonra duruluma için Ilımış bir litre suya 200 ml Elma sirkesi konup karıştılır ve saçlar bu su ile durulanır. Bu öneri yağlı saçlara yardımcı olur.

#Çay ile saç bakımı nasıl yapılır?

Çay, saça tazelik kazandırdığı gibi anı zamanda doğal bir parlatıcıdır.

Uygulama

Yarım litre kaynar suya 3 poşet çay atılır. Yaklaşık bir saat beklendikten sonra durulama için bu su kullanılır.

#Limon Suyu İle Saç Bakımı

2 adet sıkılmış limonun suyu 1 Litre su ile karıştırılır. Saç sonra saç yıkanır, durulanır. Limon saça parlaklık verir. Sık kullanımlarda limon suyu saça zarar verebilir, çok sık uygulanmamalıdır.

#Kurumuş Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Saç Bakımı Maskesi

Renkli veya boyalı saçlar, korumak için ev kolay hazırlanabilir maske olarak Avokado maskesi tavsiye edilir.

Malzemeler

1 Adet olgunlaşmış Avakado
Yarım çay bardağı ılık süt
Yarım çay bardağı zeytinyağ
1 Yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulama

Avakado iyice ezilir ve diğer malzemelerle karıştırılır. Ardından hazırladığımız maskeyi saçınıza uygulayıp 1 saat kadar bekletiyorsunuz. Ardından saçını yıkayıp durulayın. Çok güzel sonuç alacaksınız. Bu tarif doğal saç bakım notlarınız arasında şimdiden yerini almalı.

#Hacim ve Parlaklık için Saç Bakım Önerisi

Malzemeler

1 det limonun suyu
1 yumurta sarısı
1 çay bardağı zeytin yağı

Tüm malzemeler karıştırılıp yıkanmış nemli saçlara uygulanır. Yarım saat beklendikten sonra ılık su ve şampuanınız ile saçınızı yıkayınız.

#Sağlıklı Bir Saç Derisi İçin İpuçları

Isırgan otu ile doğal saç bakımı
Saçlarınız cansız, oldukça kırılgan, yıpranmış ve çok dökülüyorsa ısırgan otu sizi bu dertten kurtaracaktır. İlk kullanımda dahi etkisini hemen gösteren bu formül saçlarda gözle görülür bir etki sağlamaktadır.

Malzemeler ve Uygulama

2 sap ısırgan otu
1 litre su

Isırganları ve suyu bir tencereye alıp 5 dakika kadar kaynatın. Ocağı kapatıp 10 dakika bekledikten sonra suyunu süzerek ısırganlardan arındırıyorsunuz. Bu su ile saç diplerinize masaj yapıyorsunuz. İsterseniz yıkayabilirsiniz. Isırganı tutarken eldiven kullanmanız tavsiye edilir. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

#Kırık Saçlar İçin Bakım

Kırılgan saçlar için özel bakım gerekiyor. Saçlar gün içinde çevre, kirlilik ve daha bir çok faktörden dolayı etkilenmektedir. Kırılgan saçlar için saçı kurutma, kıvırma veya düzleştirme yapma saçı dahada cansız hale getirmekte.

Evde hazırlayabileceğiniz çok basit bir yöntem ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Malzemeler

Yarım çay bardağı zeytin yağı
bir yumurta sarısı
bir tatlı kaşığı Bal

Hazırlama ve uygulama

Tüm malzemeler karıştırılır ve yıkanmış saça sürülür. Isıtılmış bir havlu ile saçlar sarılarak etkiyi arttırılır. yaklaşık bir saat beklendikten sonra bol su ile saçlarınızı yıkayın.

*Kırılgan saçlar için zeytin yağı ile saç derisine masaj yapmak yine saçları oldukça kuvvetlendirmektedir. Birkaç damla zeytinyağını parmak uçlarınıza damlattıktan sonra  saç diplerine masaj yapın.

*Saçları yeniden sağlıklı hale getirmek için hindistan cevizi yağı ile saç maskeleri de oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

#Yağlı Saçlar İçin Bakım

Yağlı saçlar için bakım çok yönlüdür. Bu makalemizde nerdeyse her evde bulunan ıhlamur ile şifa arayacağız. Bir tutam ıhlamur 1 litre suya atılıp kaynatılır. Ilıdıktan sonra saçınızı bu su ile yıkayın. 20 dakika sonra normal su ile saçınızı durulayın. Haftada bir kez bu formül uygulanmalıdır.

#Kuru Saçlar İçin Bakım

Kuru saçlar için Yağ ile bir maske yöntemi tercih edilir. zeytin veya susam yağı saça uygulanıp ısıtılmış bir havlu saç kapanıp en az bir saat bekletilir. Daha sonra, yumuşak bir Şampuan ile saçlar güzelce yıkanır

#Yağlı Saçlar İçin Yumurta Maskesi

3 yemek kaşığı yoğurt ile bir yumurta sarısını karıştırın. Saçınıza uygulayın ve 20 dakika boyunca bekletin. Ardından sirkeli su ile yıkayın.

#Kuru Saçlar İçin Ev Yapımı Maske

1 çay bardağı zeytinyağı,bir muz ve 3 çay kaşığı yoğurdu blenderdan geçirin. Şampuan açınızı yıkadıktan sonra hafif nemli saç üzerine karışımı uygulayın. Bir saat sonra saçınızı yıkayın.

#Diyet

Yalnız dış bakıma verilen önem  sağlıklı ve  güzel saçlar elde etmeyi tam anlamı sağlamıyor. Bunun yanında dengeli ve iyi beslenmede çok önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları, mevsimlik sebze, et ve balık tüketimi de vücudumuz için gerekli vitaminler alınmasında katkı sağlamaktadır.

Makale hoşunuza mı gitti? Aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*