Kadınlarda saç dökülmesi neden olur?

Her fırça darbesi ile saçlarınız dökülüyor mu? Kadınlarda saç dökülmesi neden olur? Saçlarınızın dökülmesine neden olan faktörleri öğrenmek için doğru yerdesiniz.

#Saç dökülmesi / saç kaybı

“Saçın niye dökülüyor?” sorusuna genelde herkesin verdiği cevap şu oluyor.  “Genetik bir şey babamda dökülüyordu bende de döküldü işte.” Çok açık ifade edelim. Saç dökülmesi hem anne hem de baba tarafından kaynaklanıyor olabilir. En son yapılan bilimsel araştırmalar erkek saç dökülme sebeplerinin düşünüldüğünden daha da karmaşık sebepleri olduğunu ortaya koymuştur. X kromozomunda ki faktörler, anne tarafından alınan genlerin saç dökülmesinde babadan alınan genlerden daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumda saç dökülmesinin daha çok babadan değil anneden alınan genlerden kaynaklanmaktadır.

#Kadınlarda Saç dökülmesinin nedenleri:

İlaç: Büyük bir ameliyat, rahatsızlık geçirmiş ve ilaç tedavisi görüyorsanız veya hamilelik nedeniyle her gün, büyük parça saç kaybedebilirsiniz.

Stres: Bu gerçekten hepimiz için saç dökülmesine neden olan bir faktördür. Her zamankinden daha fazla Stres, daha kısa zamanda çok fazla saçın dökülmesine neden olur.

Bazı hastalıklar: Bazı otoimmün hastalıklar ya da tiroid gibi rahatsızlıklar saç kaybına neden olabilir. Hem hipo ve hiper tiroid problemleri ciddi saç kaybına neden olabilir.

*Otoimmün ne demek: Bir canlının savunma sisteminin kendi vücut hücrelerine de saldırması ve kendi vücut hücreleri yok etmeye çalışması olayına Otoimmün hastalık denmektedir.

Beslenme eksikliği: Sağlıklı vücut sağlıklı saça yol açar. Bunu hepimiz biliyoruz. Eğer çok iyi yemek yer, saçlar için faydalı besinleri alırsanız saç çıkmasını bile bekleyebilirsiniz. Bazı hayati besin eksikliği vitaminler, çinko, demir ve Protein eksikliği saçın hasarına neden olabilir. Bu yüzden diyetinize dikkat edin.

Mantar kafa Derisi enfeksiyonları: Bazen, kafa derisi, saç mantar enfeksiyonları için kırılma ve dökülmeye neden olabilir.

Düzleştirme ve Şekillendirmede abartma!

Östrojen düzeyleri menopoz, hormonlar, duygusal çılgınlık, doğum gibi faktörlerde yine saç dökülmesinin nedenlerindendir.

*Evde saç bakımı yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*