Kolon kanseri belirtileri nelerdir? Tedavi edilebilir mi?

Kabızlık ya da isal gibi günlük tuvalet alışkanlıklarınızdaki değişiklikler kolon kanseri habercisi olabilir. Özellikle 50 yaşın üzerindeki erkekler kolon kanseri açısından risk taşımaktadırlar. Kolon kanseri endoskopik yöntemlerle erken tanısı konabilen bir hastalık grubudur.

Kolon Kanseri Bulguları  – Kolon Kanserinden Korunma Yolları

Profesör Dr. Halis Şimşek, Kolon Kanseri hakkında Konuştu

#Kolon Kanserinden Şüphelendiğiniz Hastalar Size hangi Bulgularla Başvuruyor?

Kolon Kanseri çok sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için oldukça önemsiyoruz. Bu kanser türü etken tanı konulduğunda önlenebilir olması nedeniylede çok önemlidir. Kolon kanserlerinin çok önemli bir kısmı kolon polipleri üzerinde gelişiyor. Eğer hastalar erken dönemlerde hiçbir semptemu yoksa ve kolon polipleri tespit edilir çıkarılır ise ki bu endoskopik olarak mümkün, kolon kanserini önleyebiliyoruz. Bu tedavi Amerika Birleşik Devletlerinde çok net olarak gösterilmiştir. Amerikada da tarama kolonoskopileri yapılıp kolon polipleri çıkarıldığı zaman kolon kanserinin görünüş sıklığı ve kolon kanserinden ölüm oranın azaldığı saptanmıştır.

Kolon Kanseri ile mücadelede en güvenilir yöntem kolonoskopi. Halk arasında önemli sorunlardan biri kolonoskopiden çok korkmaları. Bazı merkezlerde uyandırma ve bekleme yeri olmaması nedeniyle uyutulmadan kolonoskopi yapılıyor bu sebeple hastalardan bazılarının kötü tecrübeleri oluyor.

Günümüzde yeni teknolojilerle hastaya müdehale öncesi, hem hazırlıklar çok kolay yapılıyor hem de işlemler çok kısa sürmekte. Ortalama 15-20 dakikada tüm kolonu incelemek mümkün oluyor.

#Kolon Kanseri En sık hangi cinsiyette ve yaş aralığında Görülmektedir

Kolon kanseri taramalarını normal kişilerde 50 yaşında öneriyoruz. Onunda nedeni 40 yaşından itibaren kolon kanseri görülmeye başlıyor. Ve 50 yaşından sonra da daha sık görülüyor. Eğer kolon kanseri taraması 50 yaşında yapılırsa polip varsa alınıyor ve kolon kanseri önlenmiş oluyor. Polip yoksa kolon temiz ise 5 ila 10 yıl içinde birkezdaha kolonoskopi yapmak genelde yeterli olabiliyor.

Risk grubundaki kişiler ailede kolon kanseri olanlar birinci derece yakınında kolon kanseri vakası geçirmiş olan kişilerdir. Annesi, babası, kardeşleri gibi kişilerde kolon kanseri olan kişiler mutlaka 40 yaşında kolonoskopi yaptırmalıdır.

#Kolon Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır

Ailede kolon kanseri olanlar 40 yaşında mutlaka kolonoskopi yaptırmalı
50 yaşında olanlar 1 kez kolonoskopi yaptırmalı
50 yaş üzerinde kolon polipleri varsa çok önemli mutlaka temizlenmeli

#Kolon Kanseri Risk Grupları

Ailede daha önceden kolon kanseri olmuş olan kişiler
Tütün dumanına maruz kalanlar
Alkol tüketenler
Aşırı Kilolular
Az, meyve, sebze tüketenler. Hareketsiz ve sağlıksız yaşam tarzı
Crohn hastalığı, ülseratif kolit) kronik inflamasyon geçirenler
Çeşitli kimyasallara maruz kalanlar
radyo aktif radyasyona maruz kalanlar

#Kolon kanseri belirtileri

Kolon Kanseri aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

*Bağırsak alışkanlığında değişiklik (kabızlık ve ishal alternatif, dışkı kıvamında değişiklik, Renk, Koku, ya da sık dürtü
Dışkıda kan
*Dışkıda kan tespit kolon kanseri anlamına gelmeyebilir. Hemoroid, polip, ya da iltihap gibi diğer yaygın nedenlerdende kaynaklanıyor olabilir. Ancak, bu durumda teşhis için Kolon kanseri endoskopi yapılabilir.
*Performansında ani düşüş
*Aşırı Kilo kaybı
*Gece terlemeleri
*Ateş

#Hastalıklardan korkmayınız geç kalmaktan korkunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*