Krup hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Krup hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Krup hasta oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Krup hastalığı bebklik döneminde 6 aylık gibi bir süre zarfında başlar ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda görülebilmektedir. Peki krup hastalığı belirtileri nelerdir? Krup çocuklarda daha çok havlama gibi öksürük görülmesi bu hasatalığın habercisi sayılmaktadır. Bu hastalıkta nefes borusu ve gırtlak enflamasyonu yaşanmaktadır. Hastalık hem çocuklar, hem de ebeveynleri için endişe verici olsada, evde uygulanabilecek önlemler ile havlama gibi öksürük şikayetinin minumuma indirilmesi sağlanabilir.

Soluk borusu ve gırtlağın enflamasyonuyla ortaya çıkan tıkanma, öksürük sırasında gırtlakta normal dışı titreşimlere yol açar. Sonucu da krup hastalığının klasik belirtisi olan havlama gibi öksürüktür. Hava kanallarının enflamasyonunun sık rastlanan sebepleri parainfluenza virüsü ve respiratuarsinsityal virüstür.

Diğer hava kanalları virüsleri de krup belirtilerini tetikleyebilir ve nadir olarak bakteriler de bu belirtilere yol açabilirler. Eğer çocuğunuzda hafif üşütme varsa spazmodikkrup denilen bir problem de gelişebilir. Krup belirtileri daha çok yatma zamanına yakın ve çocuğunuz ağlarken dahada kötüleşir.

Bazı krup vakalarında üst hava kanallarının krupa sebep olan enflamasyonu zamanla kötüleşir ve nefes almada zorluklara yol açabilir. Ayrıca tiz bir gıcırtı veya hırıltı sesi de nefes almaya eşlik edebilir. Problemin kötüleşmesinin diğer işaretleri arasında aşırı hızlı nefes alma, çocuğunuzun kaburgaları üzerindeki derinin içe doğru çekilmesi bulunur. En kötü durumda nefes alma engelleri oksijensiz kalmaya sebep olabilir ve çocuğun ağzının etrafında cilt soluk veya mavimsi bir ton alabilir. Krup virüsleri akciğerlere giden kanallarda da enflamasyona yol açabilirler.

Krup, çocuğu nemli havaya birkaç dakika boyunca maruz bırakarak ve bunu tekrarlayarak hafifletilebilir. Sıcak duşun yarattığı buhar veya serin hava nemlendiriciler bu konuda faydalı olabilir. Eğer soğuk havalarda krup olmuşsa çocuğun kısa süreler için dışarı çıkarılmasıve pencereleri açık arabada yolculuk ettirilmesi faydalı olabilir.

Eğer krup belirtileri fiziksel huzursuzluğa sebep olursa asetaminofen veya ibuprofen verilebilir. Ayrıca çocuğunuzun yakınında uyuyarak nefes alışını kontrol etmeniz önerilir.

Eğer krup belirtileri ciddiyse ve inatçıysa, çocuğunun nefes alıp vermesini oldukça etkiliyorsa medikal yardım almalısınız.
Acil şifalar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*