Nar Suyunun Faydaları ve Zararları

Nar suyunun faydaları öylesine çokki saymakla bitmiyor. Biz sizler için nar suyu neye iyi gelir ve  faydalarından bazılarına bu yazımızda değindik. Nar suyu, 100’den fazla kimyasal içerir. Nar meyvesi ilaç olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Bugün, nar suyu birçok hastalıkta takviye besin olarak önerilmektedir. Kanserin önlenmesi, bağışıklık desteği ve doğurganlığa yardımcı olabiliyor.

Nar suyunun potansiyel faydaları – Nar suyu neye iyi gelir 

#1. Antioksidan ve antiaterosklerotik özellikler barındırır.

Nar taneleri polifenoller ile doğal kırmızı rengini almaktadır. Polifenoller, bitkilerde bulunan doğal kimyasallardır. Vücutta hücresel aşınmaya mani olmak adına çalışan geniş bir bileşikler grubu olan antioksidanların bir parçasıdır. Aynı zamanda fenolikler olarak anılırlar. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlar. Nar suyu diğer meyve sularına nazaran çok daha yüksek düzeyde antioksidan içerir. Nar suyu antioksidan hasar hücreleri tamir eder ve iltihabı azaltır.

#2. C Vitamini Deposu

Bir nardan çıkan nar suyunda günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yüzde 40’ından fazlası karşılayabilirsiniz.
Her zaman ev yapımı taze nar suyu için.

#3. Kanseri Önleme

Prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir. Nar suyu ile ilgi araştırmalar son zamanlarda bir sıçrama yaptı. Prostat kanserine nar suyunun etkileri üzerinde birden fazla çalışmalarına rağmen, sonuç hala başlangıç aşamasında.

Kanserli kişilerde yapılan bilimsel araştırmalarda nar suyunun kanser hücrelerini azaltıcı olduğunu tespt ettiler. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda umut verici sonuçlar var, ve daha büyük çalışmalar yapılıyor.

#4. Alzheimer hastalığından korur

Nar suyu içerdiği yüksek antioksidan sayesinde, Alzheimer hastalığının ilerlemesini geciktirdiği ve hafızayı koruduğu biliniyor.

#5. Sindirime iyi gelir

Nar suyu bağırsak iltihabı azaltır ve sindirim artırabilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer iltihabi bağırsak hastalığı olan insanlar için yararlı olabilir. Nar suyu ishale iyi gelir.

#6- İltihabı önleyici ve gidericidir

Nar suyu Böbrek ve dişeti iltihaplarında da oldukça faydalıdır. Günde iki ya da üç kez taze sıkılmış bir çay bardağı nar suyunu ağzınızın içinde durdurarak içiniz. Nar suyunun yudum yudum ve küçük ölçülerle tüketilmesi çok önemlidir.

#7- Eklem iltihabında etkilidir

Nar suyu eklem iltihabında ve romatizmaya karşı doğal şifa kaynağıdır. Nar suyu bu tarz hastalıklarda ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

#8. Kalp hastalığı

Kalp ve damar sağlığını korumada nar suyu oldukça fayda sağlar. Nar suyu damarlarda kan akşını artırır. Nar su damar tıkanıklığını belirgin derecede önleyebilmekte ve hatta tıkanmış damarların yol açtığı sonuçları da geriye çevirebilmektedir. Narın en kuvvetli etkisi kalp damarları üzerindedir. Ayrıca, arterlerde plak ve kolesterol birikmesi büyümesini yavaşlatabilir.

Ama nar suyu kolesterol ilaçları ile birlikte alındığında reaksiyona girebilir. Eğer ilaç alıyorsanız doktorunuza danışmadan nar suyu içmeyiniz.

#9. Kan basıncı

Nar potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Potasyum tansiyonu yükselten sodyumun etkisini azaltarak kan basıncının artmasını engellemektedir.

#10. Antiviral ve antibakteriyel

laboratuvar testlerinde  nar suyunun,  antibakteriyel ve antiviral olduğu artaya çıkmıştır.

#11. Vitamin açısından zengindir

C Vitamini ve E vitaminine ek olarak, nar suyu, folik asit, potasyum ve K vitamini içerir.

#12. Hafızayı güçlendirir

Yapılan deneylerde nar suyunun hafızayı güçlendirici özelliği olduğu saptanmıştır.

#13. Cinsel performansı ve doğurganlığı artırır

Nar suyu içmek de erkekler ve kadınlar, cinsel dürtü arkasındaki temel hormonlar testosteron seviyesini yükseltebilir.

#15. Diyabet

Nar, geleneksel olarak diyabet ile mücadele için bir çare olarak Orta Doğu ve Hindistan’da kullanılmıştır. Hala diyabet üzerine nar etkileri hakkında araştırmalar yapılsa da, insülin direnci ve düşük kan şekeri azaltmak için yardımcı olduğu bilinmektedir.

Nar Suyunun Zararları

Nar, tanelerinin çekirdeği ile tüketildiğinde kabızlığa neden olur.
Düşük tansiyon problemi olanlar içtikten yarım saat sonra kendilerini yorgun ve halsiz hissetmeye başlayabilirler
Herkeste olmasada bazı kişilerde şişkinlik ve gaz problemlerine yol açabilir.

Nar Suyunun Faydaları ve Zararları” için 2 yorum

 • 26 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Meyvelerin için en sevdiklerimden biri olan narın bu denli faydalı olduğuu öğrendiğim iyi oldu. Narsuyunun faydaları yazısı çok iyi yaaa

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:55
  Permalink

  Narı çok severim. İsabetli ve faydalı bir konuya değinmişsiniz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*