Saç Yağlanması Neden Olur? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Bakım Önerileri

Saç kökleri yağ bezleri tarafından yağ salgılar. Aslında, bu yağ saça faydalıdır. Yağ bezleri saçı sağlıklı tutar ve pürüzsüz ve aşırı kuruma, kırılmasını engeller. Saç diplerinde salgılanan yağ aslında saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan doğal bir salgıdır. Saç yağlanması aşırı yağ üretiminin sonucudur.

Saç yağlanması nedenleri? Saçlar neden yağlanır?

Yağlı saçların en büyük nedeni aşırı yağ üretimidir. En kötü durum senaryosu yağ bezleri saç köklerini tıkar ve aşırı saç dökülmesi ve kepeklere neden olabilirler.

Ayrıca yağlı saçlara neden olan etkenler arasında; Hormonal değişiklikler, aşırı stres, çok fazla yağlı yiyecek tüketimi, saçların sıklıkla yıkanması yada yıkanmaması gibi birçok nedenden dolayı aşırı yağ üretimi gerçekleşir. Buda saçları gereğinden fazla yağlandırır.  Yağlı saçlar kepek ve kaşıntıya daha yatkındır.

Aşırı yağ üretimi nedenleri içinde kalıtım, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ilaçlar ya da yanlış saç bakımı vardır. Yağ üretimi de mevsim değişikliği ile değişebilir, iklim değişiklikleri, stres dalgalanmaları veya daha uzun süreli hormonsal bozukluklar olabilir.

Yağlı saçlar yıkanmamış, cansız ve kirli gibi görünüyor olabilirler. Kafa derisini temiz tutmak için saçın yağlanmasını önlemek için şampuanlarla yıkamak her zaman iyi bir fikir değildir. Bazı şampuanlardaki kimyasallar sorunu daha da kötüleştirebilir.

Yağlı saçlar için ne yapılmalı? Yağlı saçlar için evde uygulayabileceğiniz doğal bakım yolları

yagli-saclar-icin-bakim

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi yağlı saçlar için evde uygulayabileceğiniz etkili bir bakım yoludur. Bu asetik asit fazla yağ salgısını kontrol eder ve saçların yağ birikimi azaltır, saç derisi, pH seviyesini dengeler. Ayrıca, yumuşak ve parlak saçlar için güçlü bir saç toniği vazifesi görür.

Yağlı saçlar Elma sirkesi uygulaması

Bir bardak suyun içine 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi karışımı.
Hafif bir şampuan ile saçınızı yıkadıktan sonra, durulama olarak bu karışımı kullanın.
Birkaç dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın.
Haftada iki ya da üç kez bu uygulamayı tekrarlayın.

2. Limon Suyu

Limon kafa derisi ve saç sorunları, yağlı saçlar da dahil olmak üzere farklı türleri için harika doğal çözüm yoludur. Limon sağlıklı saçı teşvik eden bir çok önemli vitamin ve mineraller içermektedir. Limon asidik özelliği kafa derisindeki pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve saçtaki yağ salgısını kontrol eder.

Yağlı saçlar için limon suyu uygulaması

Damıtılmış iki bardak suya iki limonun suyu eklenir. Ayrıca (isteğe bağlı) Bal, Üç tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz.
Kafa derisi ve saç üzerinde bu karışımı uygulayın, birkaç dakika masaj yapın.
On beş dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
İyi bir sonuç için haftada üç kez bu formülü tekrarlayın.

3. Siyah Çay

Siyah çay saç derisi gözenekleri sıkarak aşırı yağ birikimi önlemeye yardımcı olur. Tanenli asit olarak bilinen bir büzücü özelliği vardır.

Yağlı saçlar için siyah çay uygulaması

Bir bardak suyun içine, iki yemek kaşığı siyah çay ekleyin
10 dakika kaynatın.
Ardından oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.
Kafa derisi ve saç üzerine bu ılık karışımı dökün.
Beş dakika bekletin, durulayın ve sonra yumuşak bir şampuan ile saçınızı yıkayın.
Yağlı saçlardan kurtulmak için haftada iki ya da üç kez tekrarlayın.

4. Yağlı saçlar için yumurta Maskesi

Yumurta saçı havalandırma için harika bir çözüm yoludur. Ayrıca, yumurta akı yağlı saçlar ile mücadelede eder. Yumurta sarısı saç güçlendiren proteinle doludur.

Yumurta maskesi hazırlama ve uygulama

1. Formül

Nemli saç üzerine yarım fincan yumurta akını uygulayın ve 15 dakika bekletin. Son olarak, durulayın ve yumuşak bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Her iki haftada bir tekrarlayın.

2. Formül

iki yemek kaşığı limon suyu, iki yumurta sarısı ile karıştırın. Nemli saça bu karışımı uygulayın. Beş dakika bekleyin ve sonra yumuşak bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Haftada iki ya da üç kez bir  bu tedavi kullanın.

5. Muz ve Bal

Kötü bir şampuan ya da kötü bir saç kremi kullandığınızda saçlarınız yağlanır. Bu sorunu çözmek için, muz saçınızı besler ve yağsız tutmak içinde bal ile ev yapımı doğal saç kremi kullanabilirsiniz.

Hazırlama ve uygulama

Kalın bir kıvama gelinceye kadar muzu blenderdan geçiriyorsunuz.
4 yemek kaşığı muz ezmesinin içine bir çorba kaşığı bal ekleyin. 1/4 yani

Uygulama

köklerinden saç uçlarına doğru karışımı sürün.
Yaklaşık 20 dakika bekletin.
Ilık su ile saçınızı durulayın.
Haftada iki kez bu formülü uygulayabilirsiniz.

Saç Yağlanması Neden Olur? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Bakım Önerileri” için 3 yorum

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:19
  Permalink

  Saç yağlanması çoğu kişide olur. Bakım önerileri için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 • 4 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:08
  Permalink

  Ben saç dökülmesini ve yağlanmasını engellemek için öncelikle stresten uzak durmaya çalıştım ayrıca keratin iksir kullanarak saç diplerimdeki gözenekleri açtım ve keratin dip bakım yağı kullanarak saç diplerimi besleyerek gözenek altında kalan saçlarımın yeniden çıkmasını sağladım.

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2018 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  Ne yaparsam yapıyım saçımdaki yağdan kurtulamıyordum ben. Saçlarımı her sabah yıkasamda daha akşam olmadan tekrar yağlanıyordu az yıkmayı da denedim aylarca çalışmadığım dönem değişen bir şey olmadı. Artık çare aramaya başladım herkes farklı bir şey önerdi hepsini denedim sıkılmadan üşenmeden her gün yıkamaktan kurtulmak için en son denemem liquid keratin oldu bunu kullanmaya başladıktan sonra saçlarımda yağlanma yok yani tabiki oluyor ama normalde olması gerektiği kadar ve saçlarım çok daha dolgun ve bakımlı görünüyor çok hoşuma gitti bu doğal keratin ki patentli olması zaten güvenip almam da büyük bir etken olmuştu iyiki denemişim şükür saçımdaki sorunlardan kurtuldum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*