Sağlıklı Beyin Nasıl Olur? Beyin Egzersizi Nasıl Yapılır?

Spor yapmak, formda kalmak, sadece vücudumuzun ihtiyacı değildir. Formda kalmak beyin içinde oldukça önemlidir. Fitness ve spor zihni keskin tutmak için ve hastalıklarla mücadelede önemli yer tutar. Fitness ve egzersiz, sağlıklı beyin gelişimine teşvik etmektedir. Yaşamınızda genç ya da yaşlı olun, aşağıda yer alan bazı basit metodlar ruh ve beden sağlığınızı korumada size yardımcı olabilir.

#1- Zihni Zorlayın

Yeni bir beceri öğrenmek. Araştırmalara göre yeni bir beceri öğrenme beyin fonksiyonlarını artırdığını gösteriyor. Yeni hafıza becerilerini geliştirmek, anıları korumayı sağlayan beyin bölümüne yardımcı olur.
Ahşap ile uğraşmak beyni meşgul tutmak için harika bir yoldur. Çünkü ahşap ile uğraşmak hassas ölçümler ve konsantrasyon gerektirir.

#2- Hafıza Oyunları Oynayın

Sudoku ve çapraz bulmaca gibi oyunlar olumlu beyindeki bağlantıları geliştirmek için adeta biçilmiş kaftandır. Bu gibi oyunlar zihninizi olabildiğince aktif tutar.
Erken yaş dönemlerinde zihinsel olarak aktif olmak yaşlılıkta kişiye çok yarar sağlamaktadır.
Zinni çalıştırmak için karmaşık oyunları tercih edin.

#3- Pratik Ezber Yapın

Kendize işinize yarayacak pratik ezberleme kelimeleri bulun. Giderek daha zor listelerini ezberlemeye çalış.
Aşağıdakilerden birini ezberlemeye çalışın:

Seçeceğiniz bir ülkenin şehirleri
Karmaşık bir yemek tarifi
Favori bir konuşma metni

#4- Sık Sık Okuyun

Kitap,  gazete, dergi, şiir okuma – beyin egzersizleri yürütmektedirler. Yeni kelimeler öğrenmenin beyin fonksiyonlarını geliştirdiği araştırmalarda tespit edilmiştir.

Okumak beyni uyarır ve Alzheimer ve bunama başlangıcını yavaşlatır.
Çoğu insan kitap okurken odaklanmada zorluk çekiyor. Beş dakika içinde dikkati dağılıyor.
Eğer sevdiğiniz bir yazar varsa yeni kitaplarını takip adin. Yada popüler bir web sitesinde önerilen yazarların kitaplarından birini alabilirsiniz. Bu şekilde sevdiğiniz yazarlarlar listenize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

#5- Sosyal Faaliyetlerde Bulunun

Arkadaşlarınız, aileniz ve akrabalarınız ile irtibatta kalın. Arkadaşlarla yakın kişisel ilişkiler kurmak genel sosyal bağlantı bile beyne yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Günde bir kez sevdiğin birini ara.
Birine el yazısı mektup gönder.
Akraba ziyaretlerini asla ihmal etme.

#6- Gönüllü Zaman Harcayın

Sosyal içerikli projelere gönüllü olarak destek olun. Herkese faydası dokunacak sosyal aktivitelere katılın.

Ağaç dikin.
Gönüllü olarak arama kurtarmalara katılın.

#7- Spor Yapın

Günde 45 dakika yürüyüş beyne pozitif etki yaptığı göstermiştir. Bu beyin aktivitesi, beynin nöronların yardımcı olur. Bilim adamları bu durumun egzersiz sırasında ek oksijen akışı ile ilgili olduğuna inanıyor. Ayrıca, frontal lob (bilişsel düşünmenin merkezi), gerçek boyutu egzersiz ile artar.

#8- Denge Egzersizleri Yapın

Konsantrasyonu ve dengede kalmayı geliştirmek potansiyel kafa yaralanmalarnı önleyebilir. Denge için kullanılan kasları güçlendirmek, düşme veya kafa travması vakalarını minumuma indirir.

Tek ayak üzerinde dengede kalmayı deneyin. İlk başlarda bocalama olur, ama yeterli uygulama ile, stabilize etmeye başlarsınız.

#9- Sağlıklı Beslenin

Her zaman sağlıklı gıdalar ile beslenin. Sağlıklı besinleri seçmek vücudunuzun yanı sıra beyin içinde önemlidir. Doymuş yağ, trans yağ,  ve kısmen bitkisel yağlardan uzak durmaya çalışın. Bunun yerine, zihinsel hastalık riskini azaltmak için gösterilmiş olan tereyağ, tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi B vitamini içeren gıdalar tüketin.

Yemek kalori sayısını azaltmak aslında yaşlılıkta zihinsel sorunları en aza indirmek için gösterilmiştir.
Diyet meyve önerilen miktar da dahil olmak üzere yaşlılıkta bilişsel sorunları potansiyelini azaltmaya yardımcı olur.

#10- Yeteri Kadar Uyuyun

Bilimsel çalışmalar, huzursuz ya da rahatsız bir gece Alzheimer ile ilişkili beyin protein artışına bağlı olduğunu göstermiştir.  Sağlıklı bir vücut için Günlük 6-8 saat uyumalısınız.

Yatmadan önce alacağınız ılık bir duş size rahat bir uyku olanağı tanıyacaktır. Duş yapmak vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur ve uyku için daha iyi olur.

Uykuya daldığınız zaman farklı pozisyonlar deneyin. Biraz daha hızlı uykuya dalmaya yardımcı olacaktır.

#11- Sağlığa Zararlı Maddelerden Uzak Durun

İçki, sigara ve uyuşturucu maddelerin olumsuz ruh sağlığına etkisi tartışılmaz. Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, bunama hastalıkları, çeşitli vücut ve beyin hastalıllarına sebebiyet verir.

Sağlıklı bir hayat ve huzurlu bir yaşam için sigara alkol ve uyuşturucudan kesinlikle uzak durun.

Atalarımız boşuna dememiş “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*