Uzayda Yetişen İlk Çiçek

NASA (National Aeronautics and Space Administration) (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) yetkililerince yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda açan çiçeğin zinya (zinnia) çiçeği olduğu ifa edildi. Zinnia çiçeği uzayda yetişen ilk çiçek oldu.

Yakın gelecekte giidilmesi planlanan Mars ve diğer gezegenlere yollculukların uzay görevlerinde astronotların gıda ihtiyacını karşılama programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetiştirilen ‘uzay sebzeleri’ ilk kez geçtiğimiz yıl (2016) ağustos ayında denenmişti.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Scott Kelly ve Kjell Lindgren ile Japon astronot Kimiya Yui, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen marulu ilk tadan insanlar olarak tarih sayfalarında yerlerini almışlardı. Daha sonra ise sebze biriminde ekilen ve kırmızı, yeşil ve mavi LED ışıkları altında yetişen marulların yenmeyen kısımları ise analiz edilmesi için dondurularak kargoyla Dünya’ya gönderilmişti.

Geçtiğimiz gün Amerikalı astronot Scott Kelly, Twitter hesabından First ever flover grown in space makes its debut! paylaşımı ile uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin fotoğrafını tüm dünyaya duyurdu. Kelly bu paylaşımında  “Uzayda yetiştirilen tarihin ilk çiçeği görücüye çıktı” dedi.

Bu arada şunuda belirtmekte fayda var ki uzay ortamında yetişen bitkilerin yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler sözkonusu. Bu bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf olaninsanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği ifade ediliyor. Bu kapsamda yetkililer bu konuda oldukça rahatsız ve çözüm yolları arıyorlar. Gelecek zamanlarda uzaydan gelecek haberler bizi oldukça heyecanlandıracağa benziyor.

Uzayda Yetişen İlk Çiçek” için bir yorum

  • Geri bildirim: İbrahim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*