Yeni Doğan Bebek Bakımı

Sevgili anneler; Aylardır hasretle beklediğiniz yavrunuza artık kavuştunuz. Hastanede doktor ve hemşireler yeni doğan bebek bakımı konusunda size oldukça yardımcı olmuşlardır. Hastanede geçirdiğiniz bir kaç günlük misafirliğin ardından artık bebeğinizi kendi yuvasına götürme vakti geldi. Ama aklınızı kurcalayan bebeğime nasıl bakıcam, altını nasıl değiştiricem, onu nasıl emziricem, bebek bakımı nasıl olur  gibi sorular vardır.

Her anne gibi ilk günlerde tedirginlik yaşamanız çok normal ve doğal şeylerdir. Evdeki ilk günler endişeli geçebilir. Bu sizi asla karamsarlığa itmemeli. Kendi yavrunuzu elinize almadan önce bir başka bebeğin bu kardeşinizin bebeği olabilir, yeğeniniz olabilir veya başka bir bebek olabilir bebek bakımı yapmış ve bir bebeğin altını değiştirmiş olabilirsiniz. Bunlar sizi bir nebze olsun rahatlatacak şeylerdir. Bu makalemizde size yeni doğan bebek bakımı kosunda yol gösterecek bir çok bilgi size rehber edecektir.
Omuzlarınızdaki yükün farkındasınızdır. Başarabilirsiniz! Unutmayın her zorluğun ardında bir kolaylık mutlaka vardır.

Bebeklerde cilt bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassastır. O kadar ki dokunduğunuzda bir pamuk gibi yumuşacık ve pürüzsüz olduğunu hissedersiniz. Bu sebeple de bebeğinizin özenli bir bakıma ihtiyaç vardır. Yeni doğan bebeklerde en önemli faktör, cildini kuru ve temiz tutmaktır. Bebeğinizin altını, besledikten ve uykusundan sonra ya da gerekli gördüğünüz zamanlarda değiştirin. Bez seçiminde ıslaklığı iyice emen, nemin cildine zarar vermesini engelleyen ve taşmayı da engelleyen kaliteli olan bezleri tercih edin. İlk birkaç hafta bebeğinizin poposunu sadece pamuk ve ılık suyla temizleyin. Islak mendil kullanmanız gerekirse “hassas ciltler için” ve “kokusuz” olanlarını yeni doğanlar için satılan güvenilir markaları tercih edin.

Göbek kordonu
Bebeklerde göbek kordonu bakımı

Göbek kordonu normal şartlarda 5-10 gün içinde kendiliğinden düşmektedir. Hastanede sizi taburcu etmeden önce  bebeğinizin göbek kordonuna nasıl bakım yapacağınızı doktorunuz veya hemşireler size göstereceklerdir. Bu konu oldukça hassas bir konudur. İyi bakım yapılmadığından kimi zaman enfeksiyon kapabilen bebekler mevcuttur. İlk günlerde bebeğinizi her gün yıkamanıza gerek yok. Birkaç santimetre yüksekliğindeki ılık suya 3-4 günde bir sokup çıkarmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında yüzünü, ellerini ve ayaklarını nemli pamukla silebilirsiniz.

Unutulmaması gereken kurallar
bebek bakımı

Her annede olduğu gibi sizde de iç güdüleriniz bebek bakımı konusunda size doğru yolu gösterir. Bununla beraber bebek bakımı konusunda işin başından itibaren uygulamanız gereken bazı temel kurallar da var:

Bebeğinizin başını her zaman destekleyin, çünkü henüz boyun kasları gelişmedi.

Bebeğinize her temas öncesi ellerin temiz olduğundan emin olunuz. Dünya ya yeni gelmiş bir canlının hastalık kapması çok kolay olacaktır.

Yeni doğan bebeğiniz için teri emen, cildin havalanmasını sağlayan, tüylü olmayan, pamuklu kumaşlar olmasına dikkat edilmeli. Aksi takdirde zaten hassas olan vücudu hava almaz ise dahada kurur. Bebeğinize ilk bir kaç ay iç giyim için tulumlar tercih edilebilir. İlk aylarda şapka eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir.

Ortam ısısına dikkat ediniz. Bebekler için en uygun ortam ısısı yeni doğan döneminde 24 derece ile 26 derece, sonraki dönemde 22-24 derece arasıdır. Bebeğinizi çok sıcak ya da çok soğuk tutmayın. Ev ortamında nasıl alıştırsanız öyle gidecektir. Dikkat edin. Herşeyin aşırısı zarardır.

Bebeğiniz her acıktığında onu besleyin. Bebek maması yerine her zaman anne sütü ile yavrunuzu besleyin. Anne sütü bebeğinizi doyurduğu gibi ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde güçlü bir erişkin aday olmasını sağlamaktadır. Bebeğiniz emzirirken minik midesi fazla yiyecek almaz, bu nedenle ne zaman isterse onu emzirmeniz gerekir. Onu her emzirdiğinizde hem o hem siz çok mutlu olacaksınız.

Yeni doğan bir bebeğin emzirme sıklığı 24 saatte 8-12 kez yani 2-3 saatte bir anne sütü almalıdır. Emzirme sıklığı anne sütünün yeni gelmeye başladığı ilk günlerde, saat başı şeklinde ya da bebeğiniz her istediğinde de olabilir. Sütünüz gelmesinde bir sıkıntı emzirmeden asla vazgeçmeyin.  Bebeğiniz emdikçe sütünüz çoğalacaktır. Eğer sütünüz az ise anne sütü artırıcı besinleri alın.

Bebeklerde gaz sancısı 

Yeni doğan bebek üç sebepten dolayı ağlar. Acıkmış olabilir, altını kirletmiş olabilir yada gazı olabilir. Bebeklerde gaz çıkarma olayı başlı başına bir sorundur. Ona bu konuda yardımcı olmalısınız. Gazını çıkaramayan bebek çok huysuz olur uyuyamadığı gibi sizide uyutmaz. Hem bebeğiniz hemde siz dinlenemezsiniz.

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?
Bebek gazı çıkarma

Her emzirme sonrası veya kendisi gazını çıkaramadığında bebeği omzumuzun üzerine yatırıp başını yan çevirip  elimizi hafif kambur yaparak sırtına hafif vuruşlar ile gazı hareketlendiriyoruz. Ardından  elimizle yukarı doğru ve aşağı doğru sırtını sıvazlayarak gazının çıkarılması sağlıyoruz. Eğer bu uygulama ile  bebeğinizin gazı çıkmadı ise küçük bir havluyu biraz ısıtarak yada küçük bir sıcak su torbasını bir havluya sararak  karnına ve kasıklarına doğru hafif uygulama yapılabilir. Bunun yanı sıra aktarlarda bulunabilen acı elma yağı ile ayak altlarına masaj yapıp pamuklu bir çorap giygirerek gazının çıkarılmasına yardımcı olabiliriz. Yine aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz rezene çayı bebeklerde gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Yeni doğan bebeklerde alt değiştirme ve bakımı
Bebeklerde alt değiştirme

Bebeğinizn alt değiştirme işlemi sonrası bakımı nasıl yapılmalıdır? Bebeklerin alt değiştirme işlemi bebeği emzirdikten sonra yapılması uygun olanıdır. Mümkün olduğunca bebeğin altı pamuk ve su ile temizlenmeli ardından mutlaka kurulanmalıdır. Kız bebeklerde bu temizliğin enfeksiyon kapmaması için önden arkaya doğru yapılması önemlidir. Bezi değiştirilirken bebeğin altının bir süre açık kalması iyi olur. Eğer bebeğiniz pişik oldu ise doktorunuzun size önerdiği çinko oksit içeren pişik kremlerinden kullanabilirsiniz. Kız bebeklerde ilk birkaç hafta beyaz bir akıntı olabilir bu normaldir. Erkek bebeklerde sünnet derisini geri çekip temizlemeye çalışmak ise yanlış bir davranıştır.

Yeni doğan bebeğin burun bakımı

Bebeğinizin burnu tıkalı ve doktorunuzda size serum fizyolojik içeren damlalar ile nemlendirin dedi ise eczanelerde satılan küçük tüpler yerine cam şişerlerde satılanı alın ve uygulayın. Küçük tüpler 25-30 tl civarında iken şişelerde satılan serum  fizyolojik su 3-5 tl dir.
Dıştan görülen kurutlar yumuşak pamuklu bir mendil ile alınabilir, burun çok tıkanmış ise fazla basınç uygulamak koşuluyla nemlendirdikten sonra burun aspiratörleriyle temizlenebilir.

Yeni doğan bebeklerde ağız bakımı

Bebeğiniz dil ve ağız mukozası normal görünümde ise zaten bebeğinizin ağız bakımına ihtiyacıda yoktur. Eğer yinede ağız bakımı yapmak istiyorsanız kaynamış ve ılımış suyla ıslattığınız steril gazlı bez ile ağız içi tek seferde silinerek bunu yapabilirsiniz. Bebeklerde ağız içinde oluşabilecek pamukçuk doktorun önereceği ilaçlarla ağız içi bakımı ile geçirilebilir.

Yeni doğan bebeklerde kulak bakımı

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kulakların içine asla temizleme amaçlı yabancı cisim sokulmamalıdır. Bebeklerde sadece kulağın arkası ve dış kulak kepçesi silinmelidir.

Yeni doğan bebeklerde göz bakımı

Yeni doğan bebeklerde gözde akıntı veya çapaklanma varsa ise yapılacak işlem kaynamış ılık su ile ıslattığınız steril gazlı bez yardımıyla bebeğinizin gözünü içten dışa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silmektir. Bunun yanında günde 5-10 kez olmak üzere göz pınarı denilen burun köküne yakın çıkıntılı kısma hafif dokunuşlarla masaj yapılabilir. Gözde kızarıklık yoğun çapaklanma ve şişlik varsa doktorunuza başvurunuz.

Yeni Doğan Bebek Bakımı” için bir yorum

  • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:32
    Permalink

    Yeni doğan bebek bakımı konusunda yazdığınız bu yazıdan çok faydalandım. Teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*