Yüzdeki Tıkanmış Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözenekleri açacak önerileri sunmadan önce yüzdeki gözenekler neden tıkanır? Bu konuya değinip ardından yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir? Aşağıda Yüzdeki tıkanmış gözenekleri açmak için öneriler vereceğiz.

Cilt üzerindeki ve saç derisindeki küçük gözenekler  vücudun temiz ve sağlıklı kalmasını sağlıyor. Yağ bezleri üzerinde bulunan gözenekler  doğal bir yağ salgılar. Gözenekler bu yağı toplamak ve aynı zamanda ölü deri hücrelerini dışarı atmaya yardımcı olur.

Eğer gözenekler tıkanmış ise yağ bezleri bu ölü hücreleri dışarı atamadığı gibi sık sık artmasına neden olur. Gözenekler kir, bakteri ve diğer yağlar ile tıkanmış olabilir.

Düzenli ve doğru cilt temizliği ile gözeneklerin tıkanmadığından emin olun. Peki gözeneklerin tıkanmış olduğunu nasıl anlayacağız? Eğer gözenekler tıkanmış ise yüzde kronik akne, kaşıntı ve diğer cilt sorunları gelişebilir.

Makyaj, kirlilik ve hormonal değişiklikler gibi ek faktörler de bu soruna katkıda bulunabilir.

Bunun yanında, kişinin yaşam tarzı ve günlük alışkanlıkları gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Alışkanlıkları değiştirmek zordur fakat cildinize zarar veriyorsa, o zaman onları değiştirmek için zaman kaybedilmemelidir. Bu alışkanlıklarını değiştirmeye yardımcı güzel, temiz bir cilt bakım yapılabilir.

#Yüzde ve Saçtaki Gözenekler Neden Tıkanır?

1. Sık Sık Yüze Temas Etmek

Eğer elinizi sık sık yüzünüze götürüyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Yüzünüzdeki gözeneklerin açık kalmasında bu alışkanlığı terk etmek katkıda bulunabilir.

Elinizle sık sık gün boyunca yüzünüze dokunursanız, tekrar tekrar cildinizi zehirliyor.

Elleri gün içinde sık sık yıkama fırsatı bulamayabiliyoruz. Kirli eller  vasıtasıyla vücut her türlü bakteriyi alır. Bu yüzden, kirli ellerinizle yüzünüze dokunduğunuzda, gözeneklerin kapanmasına neden olan çok sayıda bakteri, virüs, yağlar, alerjenler  yüze aktarılmış olur.

Eğer karşı konulamaz derecede ellerinizi yüzünüze götürme alışkanlığınız varsa ellerinizi sık yıkayın yüzüne çok hafif temas edin.

2. Güneşlenme ve Güneş kremi Kullanmak
tikanmis-gozenekler

Güneş ışığı vücudumuz için oldukça değerli olan D vitaminini almamızı sağlamaktadır. Ama herşeyin olduğu gibi güneş ışığının da  fazlası yarardan çok zarar vermektedir. Fazla güneş ışığında kalındığında güneşin yaydığı ultraviyole ışınlar cilt için çok zararlıdır. Yılın her zamanında bronzlaşma için her zaman güneşlenmek tavsiye edilmez. Suntanning (güneşte yanma bronzlaşma) cilde çok büyük zarar veriyor, ve ayrıca gözeneklerin daha büyük görünmesini sağlar. Artı, kırışık deri ya da daha kötüsü, melanoma (kötü huylu bir kanser türüne) neden olabiliyor.

Uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca doğru güneş koruyucu kremi seçmek önemlidir. Markası belli olmayan merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilen kremlerde gözeneklerin kapanmasına sebep olduğu gibi cildede çok zararlıdır. Aktif maddeler gibi hafif, yağ içermeyen ve çinko ve titanyum dioksit içeren bir güneş kremi seçin.

3. Sigara Kullanımı
sigara-kullanmak-gozenekleri-tikar

Kalp hastalığı ve akciğer kanserine yol açaan sigara kötü bir alışkanlıktır. Sigara hem aktif olarak içenlere hem de pasif sigara dumanına maruz kalaraktan içenler için  zararlıdır.

Aynı zamanda, sigara cilt problemleri ile bağlantılıdır. Sigara dumanı cilt gözeneklerini tıkar, cilt rengini sağlıksız donukluk hale getirir. Sigara, sedef ve sarkık cilt gibi cilt hastalıklarını şiddetlendirir.

Sigara le mücadelede ülkemizde de son zamanlarda oldukça başarılı çalışmalar hız kazanmıştır. Sigarayla mücedelede Bırakabilirsin projesi, Yeşilay tarafından yönetilen; Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Alkol Piyasası Denetleme Kurumu
tarafından desteklenen halkı sigarayı bırakmaya teşvik eden bir sosyal sorumluluk organizasyonudur. Sigarayı bırakmak isteyenler bu kurumdan yararlanabilirler.

4. Kirli Çarşaflar

Sağlıklı bir cilt için uyku çok önemlidir. Ama kirli çarşaf ve yastık kılıfının cilde negatif bir etkisi olabilir.

Çarşaf ve yastık kılıfında kolayca geceleri uyurken cildinize geri aktaran yağ, kir ve ölü deri birikir. Bu deriyi tahriş eden, gözenekleri tıkar ve sivilce ve lekeleri neden olur.

Haftada bir kez organik sabun ve antialerjik çamaşır tozu ile çarşaf ve yastık kılıfı yıkamanız tavsiye edilir. Eğer gözeneklerin tıkanmasına eğilimli iseniz, bu durumda daha sık çarşaf ve yastık kılıfı değiştirmeniz gerekir.

5. Telefonda konuşurken
cep-tefonunu-yuze-dokundurmak-gozenekleri-tikar

Cildinizi sağlıklı tutmak için mümkün olduğu kadar cep telefonu kulaklık ile kullanmaya gayret gösterin. Cep telefonu, ellerimiz vasıtasıyla sürekli mikroplara maruz kalmakta. Eğer telefonu kulaklık takıp kullanmaz iseniz çağrıya cevap vermek için kulağınıza götürdüğünüzde telefon üzerindeki kir ve bakterileri yüzünüze aktarabilirsiniz. Bu da gözeneklerin tıkanmasına neden olacaktır.

Hastane, market ya da diğer halka açık yerlerde telefonunuzu mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalışın.

6- Makyaj ile uyumak
makyaj-ile-uyumak-gozeneklerin-tikanmasina-neden-olur

Gün boyunca, yüzünüzde makyaj var ise bu durumda yağ, kir, bakteri ve ölü deri hücreleri cildinizde var demektir. Eğer günün sonunda makyajınızı silmez iseniz tüm bunlar gözenekleri tıkar. Ayrıca, makyaj cildinizin nefes almasına izin vermez.

Makyaj ile uyku problemleri, göz enfeksiyonları, erken kırışıklıklar, akne, kuru cilt, kirpik kırık ve çatlak dudaklar gibi birçok rahatsızlığa neden olurlar.

7. Bir Egzersiz sırasında Makyajlı olmak
spor-yaparken-makyajli-olmak-gozenekleri-tikar

Spor salonuna gidiyor ya da evde egzersiz yaparken, yüzünüz tamamen temiz ve makyaj kalıntısı bulunmamalıdır. Bir nemlendirici bile sürmemelisiniz.

Terleme egzersiz sırasında serin kalmak için vücudun doğal bir yöntemdir. Ama eğer makyaj yapıyorsanız, ter ve bakteriler ile birlikte bu durum siyah nokta, cilt tahrişi tıkanmış gözeneklere yol açabilir.

Aynı zamanda, her zaman bir egzersiz yaptıktan sonra duş almayı en azından yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

8. Güzellik Ürünleri kullanmak
guzellik-urunleri-kullanmak-yuzdeki-gozenekleri-kapatır

Cildinize uygun olmayan ve kalitesiz güzellik ürünleri tıkanmış gözeneklerin en büyük sorumlusu olabiliyorlar.

Birçoğumuz arkadaş ya da bir tezgahtar tarafından önerilen, aynı cilt tipine sahip olmasanız bile, güzellik ürünleri satın alma alışkanlığı var. Her zaman cilt tipinize uygun ürünler kullanın.

Aynı zamanda, sadece ürünleri bulabilirsiniz ne olursa olsun kullanmaktan kaçının. güzellik ürünlerini satın almadan malzemeleri mutlaka kontrol edin. Cilt tipinize uygunluğunu mutlaka sorgulayın. Örneğin, birçok sıvı sabun sert kimyasallar içerir. Hassas bir cilde sahipseniz bu durumda bu sabun cildinizi tahriş ecedek oldukça zarar verecektir.
Su geçirmez makyaj ürünlerinden kaçının.

 

Ek İpuçları

Sık sık el ve yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin.
Kirli hava, çevresel toksinler cildinizin gözenekleri yapışmasına neden olabilir. Kirli alanlardan uzak durmaya çalışın.
Küçük şeyler üzerinde stres yapmayın.
Cildi tahriş edeceği için kuru tıraş olmaya çalışmayın.
Bir gün içinde çok fazla kahve içmeyin ayrıca alkol kullanmayınız.
İşlenmiş gıdalardan kaçının.

#Tıkanmış gözenekleri açmak için ne yapılmalı? Tıkanmış gözenekler nasıl temizlenir?
tikanmis-gozenekler-nasil-temizlenir

Peeling

Haftada bir kez peeling yapmak cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

Peeling, sivilce lekeleri,tıkanmış gözeneklerin ve diğer cilt sorunlarına neden olan kir, aşırı yağ ve ölü deri hücreleri kaldırmak için en iyi yollardan biridir.

Gözeneklerin boyutunu azaltmak ve aşırı yağ birikimi ile gözeneklerin tıkanmasını önlemek için, eğer cildiniz yağlı ise haftada bir, cilt kuru ise haftada iki kez eğer cildiniz pul pul oluyorsa varsa haftada bir kez peeling yapmalısınız.

Cilt temizleme ve Gözenekleri açmak için Doğal Peeling Önerileri

Madonoz

Maydanoz kirlerden kaynaklı cilt problemlerini ortadan kaldırır.
Kullanımı; Taze maydanoz yıkanır kaynar suyun içine atılıp suyun soğuması beklenir. Sonra suyun içine bir bez batırın ve yüzünüze yerleştirin 10-15 dakika bekletin. Her gün bu ritüeli tekrarlayın.

Kabartma Tozu

Standart, ev kabartma tozu ile cildini nazikçe temizlerseniz gözeneklerinizaçılacaktır.
Kullanımı; Su çay bardağı suyun içine iki çay kaşığı kabartma tozu koyup karıştırın. Ardın bu suyu yüzünüze yavaşça masaj karışımı dairesel hareketleri ile kullanın. 5 dakika cilt üzerinde bırakın ve sonra yüzünüzü durulayın. Haftada bir kez ölü deri hücrelerini atmak için kullanın.

Limon

Temiz gözenekler limon suyu tedavisi. Limon içinde barındırdığı sitrik asit sayesinde pul pul olmuş deriyi, tıkanmış gözenekleri kir veya yağlardan temizler.
Kullanımı; Yarım bir limon suyunu pul pul olmuş bölgeye uygulayıp beş dakika bekletin; daha sonra ılık su ile yıkayın.

Gözenekleri Açmak için Buhar

Yüze buhar uygulama tıkanmış gözenekler için ucuz ve son derece etkili bir çözümdür. Buhar tıkanmış gözenekleri açar ve hapsolmuş kirlerin çıkmasını sağlar.

Kullanımı: Tencereye su konulur ocağa alınır. Yeterince ısınıp buhar çıktığını gördüğünüzde ocak alınır.
Başınızın üzerine bir havlu yerleştirin ve buharın yüzünüze geldiğinden emin olun.
Buharın yüzünüze işlmesi için 10 ila 15 dakika bekletin.

Havluyu aldığınızda yüzünüzün kurumasına karşı cildinizi korumak için) (cildin pH dengesi için) bir tonik ve hafif nemlendirici kullanın.
Haftada iki kez gözenekleri temiz tutmak ve cildinizi gençleştirmek için yüzünüze buhar uygulayın.

Not: cildinizi yakabilir sıcak su sıçramasından Kaçının.

Yumurta

Tıkanmış gözeneklerinizden kurtulmak için, yumurtanın beyaz kısmını kullanabilirsiniz. Yumurta akının cilt sıkılaştırma ve cilt gözeneklerinin boyutunu azaltma etkilidir.

Kullanımı; Yumurta akını köpük köpük olana kadar çırpın. İçine Yarım limon suyunu sıkıp karıştırın ve beş dakika buzdolabında bekletin. Cildinize karışımı uygulayın, yaklaşık 10 dakika bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın.  Haftada bir veya iki kez  bunu yapın.

Alternatif olarak, bir yumurta beyazı ile birlikte ince öğütülmüş badem ve bir tatlı kaşığı karıştırın. Malzemeleri iyice karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle hafifçe yüz fırçası ile uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra yüzünüyü yıkayıp durulayın. Haftada bir veya iki kez bu yüz işlemini kullanın.

Yüzdeki Tıkanmış Gözenekler Nasıl Temizlenir?” için bir yorum

  • 10 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:30
    Permalink

    Hava kirliliği, yaş ilerlemesi, derken birsürü sebepten dolayı cilt oldukça yıpranıyor. Öneriler için çok teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*