Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal neye iyi gelir ve zerdeçalın faydaları konusuna giriş yapmadan önce zerdeçal hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Zencefil ailesinin bir üyesi olan zerdeçal, zerdeçal kökünden elde edilen bir baharattır. Zerdeçal genellikle baharat olarak dünya çapında kullanılan hardal renkli bir baharattır. Bu baharatın %60 üretimi Hindistan’da yapılmaktadır. En popüler ise Asya mutfağında kullanılmaktadır. Orada da hastalıklar için tıbbi bir bitki olarak uzun bir süre kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam edilmektedir. Zerdeçal başta mesane iltihabı, aynı zamanda yara iyileşmesi, enfeksiyon ve inflamasyon gibi rahatsızlıkla da kullanılır.

Zerdeçal içeren sağlık özellikleri arasında, anti-oksidan ve anti-göre-viral, bakteriyel, anti-mantar, anti-kanserojen, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Örneğin, magnezyum ve çinko gibi protein, lif, niasin, C vitamini, E vitamini, K vitamini, potasyum, kalsiyum, bakır, demir ve pek çok sağlıklı besini içerinde barındırır. Bütün bu nedenlerden dolayı, zerdeçal genellikle çeşitli sağlık sorunları için kullanmakta olup en önemli şifalı bitkilerden biridir. En son araştırma sonuçlarına göre, zerdeçalın, akciğer, bağırsak hastalıkları ve karaciğer hastalıklarını önleyici ve tedavide faydaları olduğu görülmüştür.

Zerdeçal Faydaları ve Neye iyi geldiği ve yan etkileri aşağıda listelenmiştir.

Zerdeçalın Yan Etkileri
zerdecal-yan-etkileri-nelerdir

Zerdeçal doğal bir ürün olması nedeniyle tüketimi genellikle güvenli olarak kabul edilir. Aşırı tüketim olması halinde yan etkileri arasında mide de yanma, bulantı, kaşıntı ve ishal gibi bağırsak sorunları oluşturabilir. Kanda pıhtılaşma yaratabilir. Dikkatli alınmalıdır. Diğer bazı ilaçlar ile birlikte almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Zerdeçal Faydaları
zerdecal

#1. Zerdeçal Rahatlatır

Zerdeçalda, Artrit (Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durum) neden olduğu iltihabı uygun tedavi için çok önemli bir rol oynayan büyük anti-enflamatuar ve antioksidan vardır. Anti-oksidan özelliklerinin yanı sıra bağışıklığı güçlendirir ve vücutta serbest Radikallerin oluşumunu engeller. Ayrıca hastaların Artrit ve anti-inflamatuar faaliyetleri sonucunda acı zerdeçalın düzenli kullanımında ağrı şiddetinde önemli oranda bir düşüş olduğu görülmektedir.

#2.Zerdeçal Kan Şekerini Kontrol eder

İnsülin pankreas Beta-hücreleri tarafından üretilen ve onları salınan bir hormondur. Zerdeçal düzenli kullanımda vücut, İnsülin direnci azaltmak için etkilidir.

#3. Zerdeçal Kanseri Önlüyor

Zerdeçal antioksidan özellikleri vücutta kanserojen oluşumunu engeller. Yaygın kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, lösemi, önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. Prostat kanseri olan hastalarda yapılan bir çalışmada prostat kanserli hücreleri zerdeçal aktif kimyasal bileşenleri ile yok ettiği görülmektedir.

#4. Zerdeçal Sindirime İyi Gelir

Sindirimi geliştirir, gaz ve şişkinlik sorununu ortadan kaldırır. Zerdeçal kolon ve bağırsak ve inflamatuar bağırsak hastalığı, kanser tedavisi için kullanılır. Safra kesesi hastalığı olan kişiler zerdeçalı aşırı tüketiminden kaçınmalıdır. Safra kesesi taşları gibi durumu kötüleştirebilir.

#5. Zerdeçal Yara Şifadır

Onun anti-viral, anti-mantar ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle, yaygın olarak yaraların tedavisinde kullanılır. Zerdeçal yaraların kolay iyileşmesini sağlamak için cilt yüzeyine uygulanabilir.

#6. Zerdeçal Alzheimer Engeller

Zerdeçal beyinde plak oluşumu ve dolaşımı taze oksijen ile çevresindeki taşıyıcı hücre riskini ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Alzheimer hastalığını engeller. Zerdeçal aynı zamanda sağlıklı beyin fonksiyonlarını geliştirmek için kullanılır.

#7. Zerdeçal Mide Yatıştırıcı Etkiye Sahiptir

Zerdeçal yukarıda verdiğimiz özelliklerinden anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri, midede oluşabilecek herhangi bir tahrişi mide Korozyon önleyici etkisi vardır. Büyük miktarlarda alınan zerdeçal, aynı zamanda sindirim bozukluklarına neden olabilir.

#8. Zerdeçal Kalp Sağlığını Korur

Zerdeçal, kalp damar hastalıkları tedavisinde kullanılır ve bu arterler ve damarlar gibi kaplarda kullanılan depolama engeller.

Kalp hastalığı olan inme, Trombüs’ü önler. Günümüzde, zerdeçal kalp hastalığı tedavisi için gerekli bir bitkidir.

#9. Zerdeçal Yağ Yakar

Zerdeçal vücutta aşırı yağları yakmak için kullanılır, Aynı zamanda gıda amaçlı kullanılır. Kilo verdirmede oldukça etkilidir. Zerdeçal yağ yaktırırken vücudun temel besinlerini kaybetmezsiniz.

#10. Zerdeçal Depresyona İyi Gelir

Zerdeçal beyne daha fazla oksijen akışı sağlayan, depresyon tedavisinde etkili bir bitkidir.

Zerdeçalın Diğer Faydaları

*kesik ve yanıklar için faydalıdır.
*Karnabahar ile birlikte, zerdeçal prostat kanseri önlemek ve mevcut prostat kanserinin büyümesini durdurmak göstermiştir.
Çocuklukda lösemi riskini azaltır.
Zerdeçal doğal bir karaciğer detoks.
Zerdeçal  Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.
Zerdeçal doğal bir ağrı kesicidir.
Yağ yakmaya ve kilo yönetimine yardımcı yardımcı olabilir.
Çin Tıbbında depresyon için bir tedavi olarak kullanılmıştır.
Kemoterapi ilaçlarının tüm etkilerini artırır ve yan etkileri azaltır.
Pankreas kanserinde  zerdeçalın olumlu etkileri vardır.
Zerdeçal tümör içinde yeni kan damarlarının büyümesini durdurmak için gösterilmiştir.
Hasarlı ciltlerin yenilemesini ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
Zerdeçal sedef hastalığı ve diğer inflamatuar cilt hastalıkları tedavisinde yardımcı olabilir.
Kansas State Üniversitesi Araştırmasıan göre kanserojen bileşikleri yüzde 40’a kadar azaltabilir.
Texas Üniversitesi’nde kemirgenlerde yapılan  çalışmalarda natürel bir cilt kanseri, melanom büyümesini engeller ve aynı zamanda akciğerlere meme kanseri yayılmasını yavaşlattığı görülmüştür.
Güney Dakota Üniversitesi araştırmasıan göre, epilepsi tedavi kemoterapi ve radyoterapi kanser hücrelerinin daha hassas hale getirir.
Hindistanda çokça tüketilen zerdeçalın  bu ülkede Alzheimer hastalığının düşük oranda  çıkmasının sebebi olarak görülmektedir.  Hindistan ki 70 ile 79 yaşındaki  insanların  ölüm oranı Amerika Birleşik Devletleri’ne göre %15 daha azdır. (Kaynak: Dr. Andrew Weil)

Makale hoşunuza mı gitti? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Zerdeçalın Faydaları” için 4 yorum

 • Geri bildirim: Fatoş ÖZLÜ

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:39
  Permalink

  Zerdeçalın bukadar faydalı olduğunu okuduktan sonra yemeklerimde hep kullanır oldum.

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:56
  Permalink

  Zerdeçal harika bir baharat. Yemeklerede çok yakışıyor.

  Yanıtla
 • 7 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:45
  Permalink

  Zerdeçal benim en sevdiğim baharatlaran biridir. Zerdeçalın faydaları konusuna değinmeniz beni ziyadesiyle memnun etti. Çok teşekkür ederim açıklamalarınız için.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*